Ekonomi ve Finans Haberleri

Powell Konuşması: Piyasaların Gözü FED Başkanında

October 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Powell Konuşması: Piyasaların Gözü FED Başkanında

FED Başkanı Jerome Powell, piyasaları merkez bankasının enflasyonu düşürmeye devam etmeye kararlı olduğuna ancak belki de artık biraz daha az güce ihtiyaç duyduğuna ikna etmekle görevlendirileceği önemli bir konuşma yapmaya hazırlanıyor.

ABD para politikası lideri, ekonomi için oldukça kritik bir zamanda bugün New York Ekonomi Kulübü’nde konuşacak.

🤔 “Powell hep konuşuyor, bu seferki neden önemli?” diye soruyor olabilirsin. Enflasyon rakamları son zamanlarda iyileşirken, Hazine tahvili getirileri artıyor ve para politikasının nereye gidebileceği konusunda çelişkili mesajlar gönderiyor. 

Piyasalar büyük ölçüde FED’in faizleri sabit tutmasını bekliyor ancak yetkililerin hem mevcut koşulları hem de uzun vadeli eğilimleri nasıl gördüklerine dair teyit ve açıklama için bugün dikkatler Powell’da olacak. 

👀 Daha Uzun Süre Daha Yüksek Faiz Kalıcı Mı?

Wilmington Trust baş ekonomisti Luke Tilley, “(Powell’ın) ekonominin gücünden ve tüketicinin üçüncü çeyrekteki şaşırtıcı sağlamlığından enflasyon için bir risk olarak bahsetmeye devam etmesini bekliyorum.” diyor. 

“Daha uzun süre daha yüksek” son günlerde gayri resmi bir mantra haline geldi ve Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, geçtiğimiz günlerde bu terimi politika hakkında nasıl hissettiğini vurgulamak için kullandı.

Harker, bu ayın başlarında konuşan guvernör Philip Jefferson ve Christopher Waller dahil olmak üzere, gelen verilerin etkilerini tartarken en azından yakın gelecekte faiz artışlarını ertelemeyi savunan birkaç FED yetkilisinden biriydi. Waller, FED’in faizler konusunda harekete geçmeden önce “bekleyebileceğini, izleyebileceğini ve görebileceğini” söyledi.

Powell’ın da bugün bu koroya katılması bekleniyor, her ne kadar mesajı enflasyonla mücadelede rehavete kapılmamakla ilgili uyarılarla dolu olsa da.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, “Powell kendisini yatırımcılara tarafsız bir lider olarak sunmalı ve diğerlerinin daha agresif olmasına izin vermeli. Zafer ilan etmeyecekler ve Powell’ın biraz şahin konuşmaya devam etmesinin bir nedeni de bu.” diyor. 

Powell Konuşması: Piyasaların Gözü FED Başkanında

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC