Bültenler

Powell İfadeye Çağrıldı!

June 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Powell İfadeye Çağrıldı!

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Powell İfadeye Çağrıldı!
 • Dün: Washington’da ekonomi politikaları hakkında ifade veren Powell’ın açıklamaları sonrası borsalar ilk saatlerdeki kazançlarını geri verdi. Faiz artışlardan taviz verilmemesi ve resesyon tehlikesinin bulunması yatırımcıların risk iştahlarını düşürdü.
 • Neler Konuşuldu? Powell yaptığı açıklamalarda ABD ekonomisinin ilerleyen faiz artırımlarını kaldırabilecek güçte olduğundan bahsetti. İlave faiz artışlarının yapılması gerektiğine yeşil ışık yakarken, bu sıkılaşmanın büyümeyi etkilediğini de söyledi.
 • Resesyon? Bütün bunların sonucunda resesyonun “kesinlikle ihtimaller arasında” olduğunu ama ekonomiyi bu noktaya götürmemeye çalıştıklarını söyledi.
 • Uyarı! Senatör Elizabeth Warren ise Powell’ı oldukça net bir şekilde ekonomiyi resesyona sokmaması noktasında uyardı. ABD’deki aileler için hayatı yaşanmaz bir hale getirme dedi.
 • Acının İlacı: Geçtiğimiz günlerde uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Durgunluk Hisseleri” listesine bir göz atmanızı öneririz.
 • Bugün: Powell’ın ifadesi bugün TSİ 17.00 itibarıyla soru – cevaplarla sürecek. Bunun yanında işsizlik verisi de bugün TSİ 15.30’da açıklanacak. İki önemli gelişme kısa zaman dilimleri arasında gerçekleşeceği için hisse senetlerinin oynaklığı -verilere bağlı olarak- yüksek olabilir.
Powell İfadeye Çağrıldı!

💎 Değerli Madenler

Altın, Powell’ın resesyon ve faiz artışı ihtimallerini değerlendirmesiyle yatay seyrini sürdürüyor. Faizsiz bir getiri sunması sebebiyle faiz artışlarından olumsuz etkilenen altın, güvenli liman olma özelliğiyle de resesyon gibi ekonomik durgunluk dönemlerinde cazibeli bir yatırım aracı. Bu sebeple sıkışan altın fiyatları için uzmanlar teknik göstergelerin kısa vadede 1.820 dolar tabanını işaret ediyor olmasına rağmen altın için orta vadede piyasanın pozitif olabileceği vurgulanıyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Powell’ın resesyonun mümkün olabileceğine yönelik söylemleri üzerine bir süredir resesyon endişeleriyle yaşadığı düşüşü sürdürdü. Öte yandan Biden, ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele amacıyla federal benzin vergisinin eylüle kadar 3 ay süreyle askıya alınması için Kongre’ye çağrıda bulundu. Çağrısına petrol şirketlerini de ekleyerek “Demek ki sorun petrol üretiminde değil. Buradan petrol endüstrisini, daha çok petrol rafine etmeye davet ediyorum. Böylece halkın üzerindeki yükü bir nebze alabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Powell İfadeye Çağrıldı!

Occidental Petroleum (OXY)

 • Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i geçen hafta içinde 9,6 milyon Occidental Petroleum hissesi daha satın alarak hissedeki toplam varlığını 16,3%’e yükseltti.

 • Berkshire, Occidental’ın en büyük bireysel hissedarı ve 83,9 milyon OXY hissesi satın alma opsiyonuna sahip; bu, kullanılması durumunda hissesini 25%’in üzerine çıkaracaktır. Kaynak

 • Reuters’e göre analistler; Occidental’ı, Berkshire’ın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yükselen petrol fiyatlarından yararlanmanın bir yolu olarak görüyor.
Powell İfadeye Çağrıldı!

Advanced Micro Devices (AMD)

 • Advanced Micro Devices hisseleri çarşamba günü Morgan Stanley analisti Joseph Moore’un yarı iletken şirketi yeniden değerlendirmesiyle neredeyse 1% arttı. Moore, AMD’nin hissesi için “YÜKSEK PERFORMANS” notu ve hisse başına 103 dolar fiyat hedefi belirledi ve şirketin hisselerinin şu anda “makul bir değerlemede” olduğunu söyledi. Analist, şirketin hem bulut sunucularında hem de PC’lerde pazar payı kazanabilecek bir konumda olduğunu da belirtti. Kaynak

 • Moore, AMD’nin hisse fiyatının 2021’in sonundaki yüksek noktalarından 48%’den fazla düşmesiyle “riskleri büyük ölçüde fiyatlamış olarak görüyoruz” diye ekledi.

 • Daha derine inen Moore, AMD’nin Xilinx’i satın almasının, satın almaya bağlı ürünler ve mevcut veri merkezi işinin artık “brüt kâr dolarının yaklaşık 50%’sini” oluşturduğu için büyümesini hızlandırmaya yardımcı olacağını belirtti. Moore, bu tür işlerin önümüzdeki iki veya üç yıl içinde AMD’nin brüt kârının 65%’i veya 70%’i kadar büyüyebileceğini söyledi.
Powell İfadeye Çağrıldı!

Chevron (CVX)

 • Chevron ve Cheniere uzun vadeli LNG anlaşmaları imzaladı. İlk satış kapsamında Chevron, iki yan kuruluşu olan Sabine Pass Liquefaction’dan gemide teslim (“FOB”) bazında yaklaşık 1.0 mtpa LNG satın almayı kabul etti. 

 • Satış kapsamındaki teslimatlar 2026’da başlayacak, 2027’de 1.0 mtpa’nın tamamına ulaşacak ve 2042 ortasına kadar devam edecek. İkinci satış kapsamında Chevron, 2027’de başlayan ve yaklaşık 15 yıl boyunca devam eden teslimatlar ile Cheniere Marketing’den FOB bazında yaklaşık 1.0 mtpa LNG satın almayı kabul etti. Satışlar kapsamındaki LNG satın alma fiyatı, Henry Hub fiyatına ve ayrıca sabit bir sıvılaştırma ücretine endekslidir. Kaynak

 • Midstream Chevron Başkan Yardımcısı Colin Parfitt, “Stratejimiz, büyüyen bir dünyaya daha düşük karbon enerjisi sağlamak” dedi. “Cheniere ile yaptığımız anlaşmalar, büyüyen ABD doğal gaz üretimini ve Körfez Kıyısı LNG ihracat kapasitesini, uygun fiyatlı, güvenilir ve her zamankinden daha temiz enerjiye yönelik uzun vadeli talebi karşılamaya yardımcı olmak için kullanmamıza izin veriyor” diye de ekledi.

Powell İfadeye Çağrıldı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı