Bültenler

Powell Açıklamaları Endekslere Olumlu Yansıdı

Mart 7, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Powell Açıklamaları Endekslere Olumlu Yansıdı

Wall Street’in üç büyük ortalaması dün seansın en yüksek seviyelerinden oldukça uzakta sona erdi ve şubat ortasından bu yana en kötü gününden de geri döndü. Yatırımcı odağında da tabii ki Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre ifadesi yer aldı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,58%, S&P 500 0,51% ve Dow Jones 0,20% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne yaptığı açıklamada para politikası faiz oranının “mevcut sıkılaştırma döngüsü için muhtemelen zirvede” olduğuna inandığını söyledi. Bununla birlikte, politika yapıcıların faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun Fed’in 2%’lik hedefine doğru ilerlediğine dair “daha fazla güven” kazanmak istediklerini de yineledi.

İfade sırasında Powell, bu yılki potansiyel faiz indirimlerinin sayısının ekonomiye bağlı olacağını söyledi. Ayrıca enflasyonun düşmekte olduğundan emin olmadan önce “biraz daha fazla veri” görmek istediğini belirtti.

Crude Value Insights yatırım grubu lideri Daniel Jones, “5 Mart’ta oldukça sancılı geçen bir günün ardından 6 Mart’ta ana piyasa endekslerinde bir toparlanma görüldü. Bu iyimserlik, Powell’ın enflasyonla mücadelede iyi bir ilerleme kaydedilmiş olsa da, faiz oranlarının düşürülmesinin hâlâ biraz daha zaman alabileceğini belirten yorumlarına rağmen geldi. Faiz artırım döngüsünün zirvesinde olduğumuzu ve indirimlerin muhtemelen bu yılın sonlarına doğru başlayacağını açıkça belirtti. Ancak enflasyondaki son iyileşmelerin ne kadar geçici olduğuna dair endişeler var.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bu haftaki genel düşüşlerin ardından alım ilgisindeki artış

2. Bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisseler ve yarı iletkenlerdeki toparlanma

3. ABD Hazine tahvili getirilerinin düşmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Teknoloji, Sağlık, Tüketici Ürünleri, Ham Madde, Enerji, Sanayi

Zayıf: İletişim, Temel Tüketim Malları

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Powell’ın faiz indirimleri için daha fazla veri görme açıklamalarının ardından odak şimdi yarınki istihdam verisinde Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Powell Etkisi

Borsalar, dün son üç günün ilk kazanç seansını yaşadı. Ancak dünkü yükselişe rağmen her üç endeks de bu hafta hâlâ kırmızıda seyrediyor. S&P’nin hafta sonuna kadar pozitif bölgeye geçmesi için yaklaşık 0,6%’lık bir artış yaşaması gerekirken, Nasdaq’ın 1,5% ve Dow’un da yaklaşık 1%’lik düşüşlerini telafi etmesi gerekiyor.

💼 2. Bankaların Yüzü Gülecek mi?

Powell Açıklamaları Endekslere Olumlu Yansıdı

Son zamanlarda zorlu günler yaşayan bölgesel banka New York Community Bancorp (NYCB) hisseleri bir sermaye infüzyonu haberiyle toparlandı. Banka, aralarında eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Liberty Strategic Capital’inin de bulunduğu çeşitli yatırım firmalarından 1 milyar dolarlık bir sermaye aldığını duyurdu. Anlaşmanın bir parçası olarak Mnuchin bankanın yönetim kuruluna katılacak ve eski para denetçisi Joseph Otting de CEO’luk görevini devralacak. Bu yatırım, kredi notunun düşürülmesi, yönetici değişimi ve operasyonel sorunlarla boğuşan kredi kuruluşu için bir dizi değişken olayın sonuncusuna işaret ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing