Bültenler

Platform Turizm Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Platform Turizm Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz haftalarda duyurulan 3 yeni halka arzın ardından, SPK iki halka arz daha onayladığını açıkladı. Birikim Varlık Yönetim halka arzı ve Platform Turizm halka arzları bugün onaylandı.

Bu yazımızda Platform Turizm halka arzını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Birikim Varlık Yönetim halka arzını ise linkten inceleyebilirsiniz.

İçindekiler:

 • Platform Turizm Ne İş Yapar?
 • Halka Arz Fiyatı, Tarihi ve Sembolü Nedir?
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Platform Turizm Kimin?
 • ABD Borsaları Dolar Rallisi!
 • Platform Turizm Halka Arz Yorum
 • Platform Turizm Nereden Para Kazanıyor?
 • Platform Turizm Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
 • Midas ile PLTUR Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Platform Turizm Ne İş Yapar?

2002 yılında temelleri atılan Platform A.Ş., personel ve öğrenci taşımacılığı, filo kiralama, iş makinesi ve özel donanımlı araç kiralama, kültürel amaçlı gezi organizasyonları, seyahat acentesi işletmeciliği, gıda nakliye ve dağıtım hizmetleri, yurt dışında metrobüs ve toplu taşımacılık hizmetleri, personel destek hizmetleri (zabıta, temizlik ve güvenlik) ve mesire yeri işletmeciliği gibi alanlarda faaliyetlerine devam etmektedir.

Platform Turizm Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Platform Turizm hissesi 9,10 TL’den halka arz olacak. 

Halka Arz Tarihi Ne Zaman?

Platform Turizm halka arz tarihi 8-9 Aralık 2022 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi 2 gün olacak.

Hisse Sembolü Ne Olacak?

Platform Turizm hissesinin sembolü “PLTUR” olacak. 

Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Platform Turizm halka arzının büyüklüğü 450,4 milyon TL olarak açıklandı.

Platform Turizm Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?

Platform Turizm’in halka arz açıklık oranı 20,2%’dir. Toplamda 49,5 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Platform Turizm Kimin? Platform Turizm Ortaklık Yapısı

Şirketin resmi web sitesinde yayınladığı taslak izahnameye göre;

Platform Turizm şirketinde 6 ortak eşit oranlarla çoğunluk paylara sahip. Bayram Albayrak, Nuri Albayrak, Kazım Albayrak, Mustafa Albayrak, Muzaffer Albayrak ve Mesut Muhammet Albayrak olmak üzere 6 ortağın her biri ayrı ayrı Platform Turizm A.Ş. şirketinde 14,36% oranında pay sahibidir. (6 ortağın toplam pay oranı 86,16% etmektedir.)

Şirket sermayesi içerisindeki diğer payların sahipleri ise 12% ile Hedef Portföy Yönetimi A.Ş. Birikim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve 1,82% ile Asiye Coşkuner olarak gözükmektedir.

ABD Borsaları Dolar Rallisi Başladı!

Borsa İstanbul son zamanlarda yeni rekora koşarken, ABD borsaları da düşüş serisine son haftalarda ara vererek dolar bazında sert yükselişine başladı.

FED’in faiz artırımlarında yumuşama ihtimaliyle atağa kalkan ABD borsasında, Apple, Google ve Tesla gibi aylardır düşen dünya devi teknoloji şirketlerinin hisseleri sert yükseliş gerçekleştiren isimler oldu.

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet! 

Platform Turizm Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Platform Turizm Halka Arz Yorum

Platform Turizm’in taslak izahnamesinde yer alan bilgilere göre;

Şirket’in 2019 yılında 685,9 milyon TL olan net satışları, 2020 yılında 2019 yılına göre %4,5 düşerek 654,9 milyon TL’ye gerilemiştir. Düşüşteki en önemli etken yurt dışı hizmet gelirlerindeki tek seferlik bir satış olan vinç satışlarının 2020 yılında gerçekleşmemesi, pandemi sebebiyle Pakistan’daki kent içi toplu taşıma hizmeti gelirlerindeki azalmadır.

2021 yılında insan kaynakları sağlanması hizmetinde sonlanan sözleşme neticesindeki düşüşe karşılık yolcu taşıma ve araç kiralama faaliyetlerinde artan maliyetlerin fiyatlara yansıtılması, araç kiralama hizmetlerinde üst segment kiralamalarla araç sayısındaki düşüşe rağmen gerçekleştirilen yüksek fiyatlı satışlar, yolcu taşıma hizmetinde verimlilik artışıyla net satışlar 2020 yılına göre %27,5 artarak 835,2 milyon TL’ye yükselmiştir.

31.03.2022 döneminde 206,5 milyon TL olan net satışlar; araç kiralama faaliyetlerinde yükselen fiyatlar ve üst segment araç kiralamalarındaki artışlar ile birlikte yükselen araç kiralama gelirleri ve pandeminin etkisinin azalmasıyla artan yolcu taşıma hizmeti gelirlerindeki artışa bağlı olarak 2021 yılsonuna göre %38,7 yükselerek 286,4 milyon TL’ye yükselmiştir.

Şirket’in 2019 yılında 899,1 milyon TL olan aktif büyüklüğü, 2020 yılında şirket’in hem yolcu taşımacılığı hem de araç kiralama faaliyetlerinde kullandığı araçları maliyetleri üzerinden takip ettiği operasyonel kiralamada kullanılan varlıklar kalemindeki artışa bağlı olarak 2019 yılına göre %57,2 artışla 1,4 milyar yükselmiştir.

Şirket’in özkaynaklan 2019 yılında 421,9 milyon TL iken, 2020 yılında 2019 yılına göre %27,6 artışla 538,3 milyon TL’ye, 2021 yılında 2020 yılına göre %34,3 artışla 723,1 milyon TL’ye, 31.03.2022 döneminde de 2021 yılsonuna göre %12,5 artışla 813,7 milyon TL’ye yükselmistir.

Özkaynaklardaki yükseliş temel olarak kârlılık artışı kapsamında görülmüş olup maddi duran varlıklar ve yatırım amaçlı gayrimenkullerin yeniden değerlenmesi kapsamında olusan değer artışlarına bağlı olarak da özkaynaklarda artış yaşanmıştır.

Platform Turizm Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Platform Turizm Nereden Para Kazanıyor?

Şirketin gelir tablosunda para kazandığı 6 farklı temel kalem bulunuyor;

 • Araç kiralama gelirleri
 • Yolcu taşıma hizmeti gelirleri
 • Personel destek hizmetleri
 • Yurt dışı hizmet gelirleri
 • İkinci el araç satış kârları ve
 • Diğer gelirler olarak açıklanıyor.

Şirketin 31.03.2022 itibarıyla 286,3 milyon TL hasılatı bulunuyor.

Platform Turizm Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Platform Turizm Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

PLTUR halka arzının ardından fiyat istikrarı planlanmamaktadır.

Şirket’in mevcut pay sahipleri olan ve aynı zamanda ortak satışı yöntemiyle paylarını halka arz eden ortaklar adına, şirket paylarının işlem görmeye başladığı gün dahil olmak üzere 5 işlem günü süreyle (Günlük Alim Emri Taahhüdü Süresi) her gün açılış seansında, halka arz fiyatından toplam 4.950.000 adet günlük geçerli alım emri girilecektir.

Halka Arz Gelirlerinin Yüzde Kaçı, Nerede Kullanılacak?

Platform Turizm A.Ş. halka arzdan elde edeceği gelirlerin 20-30%’unu kısa vadeli borçların ödenmesine, 20-30%’unu yeni araç ve plaka satın alımlarına ve geri kalan 50-60%’ını işletme sermayesi ihtiyacına ayıracağını belirtiyor.

Platform Turizm Hisseleri Oransal mı, Eşit mi Dağıtılacak?

PLTUR halka arzı tamamen eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Midas ile PLTUR Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Maalesef şu anda Midas yatırım hesabın ile halka arzlara katılım yapılamıyor. Öte yandan PLTUR Borsa İstanbul’da işleme görmeye başladıktan sonra hisselerinin alım ve satımını gerçekleştirebilirsin.

Sözlük

Halka arz nedir, halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları vs. nedir, diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

SPK Bülteni

Taslak İzahname

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı