Ekonomi ve Finans Haberleri

Piyasanın Yeni Korkulu Rüyası Stagflasyon Mu?

Ekim 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasanın Yeni Korkulu Rüyası Stagflasyon Mu?

Yatırımcılar, daha birkaç ay öncesine kadar durgun ekonomik faaliyet ve yükselen enflasyon gibi korkutucu beklentiler konusunda nispeten iyimser görünüyordu.

Ancak varil başına 100 doların eşiğine yükselen petrol fiyatları ve daha uzun süre daha yüksek enflasyon beklentileri, stagflasyon risklerine ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirdi.

WE Family Offices CEO’su Mel Lagomasino “Bence en büyük öcü stagflasyon, yani yüksek enflasyon ve düşük büyüme ruhuna girmemiz.” dedi. 

Lagomasino, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari’nin geçen hafta başında yazdığı bir makalede, inatçı ve yapışkan enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının “anlamlı bir şekilde” yükselmesi gerekebileceğini söyleyen yorumlarına atıfta bulundu.

Kashkari CNBC’ye verdiği bir demeçte bu mesajı yineleyerek, faiz oranlarının fiyat artışıyla başarılı bir şekilde mücadele edecek kadar yükseltildiğinden emin olmadığını söylemişti.

Lagomasino, “Görünüşe göre faizler daha uzun süre daha yüksek olmanın yanı sıra, daha uzun süre biraz daha yüksek olabilir.” dedi ve ufukta “kesinlikle” bir resesyon olduğuna inandığını ekledi.

🤔 Peki, stagflasyon nedir? Stagflasyon, enflasyonun eşlik ettiği yavaş büyüme ve yüksek işsizlik oranı ile tanımlanan ekonomik döngüye verilen isimdir. Politika yapıcılar, ilk olarak 1970’lerde, bir petrol şokunun uzun bir süre yüksek fiyatlara yol açtığı ancak ekonomik büyümenin keskin bir şekilde düştüğü zaman isimlendirilen stagflasyonla başa çıkmakta zorlanır çünkü faktörlerden birini düzeltmeye çalışmak diğerini daha da kötüleştirebilir.

Şu an stagflasyon görünümü kapsamında eksik olan tek unsur, 3,8% ile hâlâ nispeten düşük olan işsizlik oranı. Ancak artan işten çıkarmaların bunun yakında değişebileceği anlamına gelebileceğine dair korkular da var.

Piyasa katılımcıları, yükselen petrol fiyatlarının enflasyonu daha uzun süre yüksek tutarak stagflasyon riskini artırmasından endişe ediyor.

Piyasanın Yeni Korkulu Rüyası Stagflasyon Mu?

Brent ham petrolün varil fiyatı, geçtiğimiz üç ayın ardından eylül sonunda 20 dolardan fazla artarak 100 dolar seviyesine geri dönüşü keskin bir şekilde gündeme getirdi. Uluslararası gösterge, TSİ 12.40’ta 0,18% artışla 92,37 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü de 0,15% artışla 90,93 dolara yükseldi. 

Generali Investments analistleri perşembe günü yayınladıkları bir araştırma notunda, “Yaz başında yatırımcılar küresel ekonominin stagflasyon belasından kurtulduğuna giderek daha fazla güveniyordu. Şimdi haklı olarak bunu bir kez daha düşünüyorlar.” yorumunu yaptı. 

MBMG Family Office Group’un kurucu ortağı Paul Gambles da, artan petrol fiyatlarının enflasyonu daha uzun süre yüksek tutabileceğini söyledi. Gambles ayrıca, politika yapıcıların stagflasyon riskini yeniden gündeme getirmeye kararlı göründüklerini de öne sürdü:

Petrol fiyatı hâlâ gerçek bir joker ve şu anda gördüğümüz şey, petrol talebinin daha düşük olduğu bir duruma girebileceğimiz ve yine de arzı kısıtlama kabiliyeti olduğu için fiyatların yükselmeye devam edebileceği.” 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Investopedia