Borsa Haberleri

Piyasaların Gözü FED Toplantısında!

September 20, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Piyasaların Gözü FED Toplantısında!

Önümüzdeki FED toplantısının, hisse senetlerinin stabilize olup olmayacağına ve ayı piyasası seviyelerine gerileyeceğine dair belirsizlikleri gidermesi bekleniyor. 21 eylülde TSİ ile 21.00’de açıklanacak faiz kararında FED’in faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor ancak 100 baz puanlık artışın da özellikle şaşırtan enflasyon verisinden sonra masada olduğunu belirtmekte fayda var.

TÜFE Rakamları Yatırımcıların Agresif Faiz Artışı Beklentilerini Artırdı!

TÜFE’den sonra piyasalarda FED’in daha agresif bir faiz artışına gideceği düşüncesi hâkim oldu. Enflasyonun ağustos ayında beklenenden daha yüksek gelmesiyle borsada bir gerileme yaşandı. Veri açıklanmadan önce dört günlük bir ralli yaşayan endekslerde veri sonrası sert satışlar gözlemlendi. 
Bu durum, yatırımcıların 2007’den beri görülmeyen getiri düzeylerine sahip sabit getirisi olan fonlara talep göstermesine neden oldu. Cresset Capital’in baş yatırım sorumlusu Jack Ablin, konuya ilişkin “Tahvil piyasası sermayeyle iki eli arkada bağlı şekilde mücadele ediyordu. Artık bu durum geçerli değil.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, FED’in konut piyasasının faiz döngüsüyle nasıl başa çıkacağına dair kaygılara da bir pencere açması bekleniyor. Son veriler, Mortgage oranlarının yükselmesinden dolayı konut yapımında ve satışında yavaşlama olacağını gösteriyor. National Securities’in baş yatırım stratejisti Art Hogan, FED’in faiz kararının ekonomiyi yavaşlatacağını düşünüyor. Ayrıca analist, konut verilerindeki önemli bir düşüşün mevcut durum hakkındaki varsayımları değiştirebileceğini de belirtti.

Ekonomistler, Üçüncü Bir 75 Baz Puan Artışı Bekliyor!

BMO’da sabit gelir stratejisti Ben Jeffery, çoğu ekonomistin üçüncü bir 75 baz puanlık artışı beklediğini söyledi. Ayrıca piyasaların 100 baz puanlık artışa düşük bir ihtimal verdiğini de belirtti. Art Hogan ise konuya ilişkin, “Tek dayanağımız enflasyon oranlarında bir iyileşme. Yakın vadede olumlu bir katalizör bulmanın zor olduğunu düşünüyoruz.” dedi. 

Bir sonraki önemli enflasyon verisi ise 30 Eylül’de yayınlanacak olan ve kişisel tüketim harcamaları verisi olacak. Kişisel tüketim harcamaları FED tarafından yakından incelenen bir enflasyon ölçütüdür. Bir sonraki eylül ayı enflasyon verisinin ise 13 Ekim’de açıklanması bekleniyor.