Borsa Haberleri

Piyasaların Dönüşü Muhteşem Olacak mı?

October 4, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Piyasaların Dönüşü Muhteşem Olacak mı?
  • Pek çok yatırımcı, hisse senetleri için tarihsel olarak zayıf bir dönemi ifade eden eylül ayının ardından piyasalardaki geri dönüşü bekliyor. Geride bıraktığımız bu ayda NASDAQ Composite 10,5%, S&P 500 9,3%, Dow Jones Sanayi Endeksi ise 8,8% geriledi.

  • Ancak FED yetkililerinden gelen sert tonlu açıklamalar, ekonomi bir resesyonun kıyısındayken enflasyonla mücadelenin devam edeceği sinyalini verdi. Nitekim kişisel tüketim harcamaları endeksi de enflasyonun ağustos ayında beklenenden daha fazla ivme kazandığını gösterdi. 

  • Hâl böyleyken dördüncü çeyrek ekonomik büyüme görünümü şimdiden oldukça karamsar. Bazı piyasa gözlemcileri, borsanın enflasyona ve merkez bankasının tepkilerine bağlı kalacağını söylüyor.

  • Öte yandan analistler, önümüzdeki dönemde sıkılaşma politikalarının artacağına dikkat çekerek yatırımcıları riskleri azaltmaları ve kısa vadeli fırsatlardan yararlanmaları yönünde uyarıyor. 

Enflasyon ve FED’in Kararları Hangi Yönde Olacak?

UBS Global Wealth Management’ın Baş Yatırım Görevlisi Mark Haefele 30 Eylül tarihli bir notunda, “Son gelişmeler, piyasa duyarlığındaki değişim için koşulların henüz yeterince sağlanmadığını gösteriyor. Bize göre böyle bir gelişme, enflasyon tehdidinin gerilediğine ve merkez bankalarının daha barışçıl bir tutum izleyeceğine dair ikna edici kanıtlar getirecek.” dedi.

Bu arada Bank of America, yatırımcıların beklentilerindeki ve merkez bankasının eylemlerindeki bir uyumsuzluğun piyasadaki riskleri derinleştirebileceğine inanıyor. Bankanın analistleri, enflasyon ve durgunluk arasındaki bir ipte yürüyen merkez bankasını bekleyen risklerin artmaya devam ettiğini söyledi. 

Önümüzdeki Dönemde Yatırımcıları Bekleyen Fırsatlar Olabilir!

Analistler hisselere dair tahminleri konusunda büyük ölçüde temkinli davranırken finans firması Bernstein, yatırımcıları bekleyen fırsatların olabileceğinden bahsetti.

Firmanın Mark Diver liderliğindeki analistleri, piyasa duyarlığındaki değişimlerin satın alma sinyallerini tetiklediğine dikkat çekti. Bu doğrultuda satın alma sinyallerinin benzer özellikte olduğu 22 yılın yaklaşık 70%’inde 4 haftalık pozitif getiri döneminin yaşandığı belirtildi. Analistler, “Bu sinyali potansiyel ve taktiksel bir kısa vadeli satın alma fırsatı olarak görüyoruz.” dedi. 

Bank of America analistleri ise yatırımcıların hisse senetlerini azaltmak için herhangi bir geçici toparlamadan yararlanabileceğini söylüyor. Ajay Singh Kapur liderliğindeki analistler, tarihin en agresif sıkıştırma dönemlerinden birine girileceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Düşük yatırımcı beklentileri göz önüne alındığında piyasa, kısa vadede beklenenden daha yüksek hareket edebilir. Ancak bu noktada risk artırmak yerine azaltmanın sermayeyi koruma ve potansiyel bir sıçramadan yararlanma noktasında daha ihtiyatlı olacağını düşünüyoruz.

Piyasaların Dönüşü Muhteşem Olacak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı