Borsa Haberleri

Piyasalarda Gözler Fitch’in Türkiye için Vereceği Not Kararına Çevrildi

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Piyasalarda Gözler Fitch’in Türkiye için Vereceği Not Kararına Çevrildi

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in 8 Mart 2024 (yarın) gece yarısından sonra Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirme yapması bekleniyor.

Fitch’in Türkiye için not değerlendirmesi güncel olarak kredi notu için “B”, not görünümü için ise “Durağan” seviyesinde bulunuyor. Kurum, 8 Temmuz 2022 tarihli değerlendirmesinde Türkiye’nin “B+” kredi notunu “B”ye indirirken, görünümünü “negatif” olarak korumuştu. 8 Eylül 2023 tarihinde ise görünüm beklentilere paralel olarak “negatif”ten “durağan”a yükseltilmişti.

Beklentiler Ne Yönde?

Fitch’in yarınki değerlendirmede Türkiye’nin not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e yükseltmesi bekleniyor. Foreks Anketine katılan 14 ekonomistin 13’üne göre Fitch, Türkiye’nin notunu “B” olarak koruyacak. 1 Ekonomist ise kredi notunun “B+”ya yükseltileceği görüşünde.

Ekonomistlerden 10’u görünümün “durağan”dan “pozitif”e yükseltileceğini, 4’ü ise “durağan” görünümün korunacağı görüşünü bildirdi.

2024’te 2 Kez Değerlendirme Yapacak

Fitch 2024 yılı değerlendirme takvimine göre bu yıl Türkiye için 2 değerlendirme öngörülüyor. Bu değerlendirmelerin ilki 8 Mart 2024’te yapılacakken, diğerinin ise 6 Eylül 2024’te yapılması bekleniyor.

Hatırlatma: Fitch, söz konusu tarihlerde Türkiye’ye ilişkin değerlendirme yapmayarak es geçebilir. Bu senaryoda ise kredi notu ve görünümü güncel halinden devam eder.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti