Piyasa Öncesi

Borsada Bilanço Sezonu Etkileri Hissediliyor

April 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsada Bilanço Sezonu Etkileri Hissediliyor

Bilanço sezonu tüm hızıyla başlarken, S&P 500 son günlerdeki performans aralığının yukarılarında seyretti. Nasdaq ve Dow Jones da dün kapanışta hafif yükseldi. 

Nasdaq, S&P 500 ve Dow günü 0,3% artışla tamamladı. 

Analist Yorumu 

Analist Ty Young: “Piyasa, dikkatli bir şekilde bilançoları izliyor. Faiz oranları sürekli yükseliyor ve bu da bilançoları etkileyecektir. Henüz bu etkiler görülmedi ancak bir noktada dramatik bir şekilde bu etkileri hissedeceğiz.

“Enflasyon, tarihi ortalamaların üzerinde bir düzeyde istikrara kavuştu, bu da bir problem ve piyasaları endişelendiren başka bir konu. Son olarak piyasaları resesyon beklentileri de korkutuyor.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Taiwan Semiconductor Company’nin yakında 2023 sermaye harcamalarında kesintiye gideceği iddialarıyla çip hisselerindeki zayıf seyir

2. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış

3. Bu hafta açıklanacak çeşitli bilançolar

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Sanayi, Temel Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri, Finans 

Zayıf: İletişim, Sağlık, Enerji

Öne Çıkan Hisseler

Charles Schwab (SCHW, +3,94%) birinci çeyrek bilançosunun Wall Street beklentilerini aşmasıyla günü 3,9% yükselişle tamamladı. 

Merck’ün hisse başına 200 dolardan veya toplamda 10,8 milyar dolardan Prometheus Biosciences’ı (RDXD, +69,73%) satın alacağı haberleriyle şirketin hisseleri kapanışta 69,7% yükseldi. Merck (MRK, -0,26%) ise 0,3% düştü. 

State Street (STT, -9,18%), birinci çeyrek bilançosu beklentiler altında kalınca 9,2% değer kaybetti. Şirket, “gözle görülür derecede düşük piyasa ortalaması düzeyleri” sebebiyle gelirlerinde problemlerle karşı karşıya kaldığını açıkladı. Bankanın rakibi Bank of New York Mellon da gün sonunda 4,6% düştü.  

Borsada Bilanço Sezonu Etkileri Hissediliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı