Borsa Yorumları

Yatırımcılar Piyasa Oynaklığında Hangi Stratejileri İzleyebilir?

October 14, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Piyasa Oynaklığında Hangi Stratejileri İzleyebilir?

Wall Street’in ayı piyasasının derinliklerine gerilemesiyle yatırımcılar da hisse senetlerinden kaçma bir diğer ifadeyle nakitte kalma zamanının gelip gelmediğini merak ediyor. 

Piyasa emektarı Nancy Tengler ise yatırımcıların uzun vadede kemer sıkması gerektiği konusunda oldukça net. Laffer Tengler Investments CEO’su ve baş yatırım görevlisi Tengler bu görüşünü “Ayı piyasaları eğlenceli değil. Her ayı piyasası dönemini bir boğa piyasasının takip ettiğini biliyoruz. İşin püf noktası ise piyasadaki bu oynaklığın sizi hisse senetlerinden korkutmasına izin vermemek.” sözleriyle ifade etti. 

Ayrıca Tengler, yatırımcıların piyasadaki zayıflığın ortasında “en kaliteli isimlere” yatırım yapma fırsatını değerlendirmeleri gerektiğine inanıyor. Piyasa emektarının dikkat çektiği konulardan biri de temettülerini sürdürülebilir bir şekilde büyüten şirketler. 

Nancy Tengler, Piyasa Oynaklığında İzlenebilecek Temettü Stratejilerden Bahsetti!

Laffer Tengler Investments CEO’su ve baş yatırım görevlisi Nancy Tengler, otuz yılı aşkın bir süredir temettü büyüme stratejilerini savunuyor. Tecrübeli isim, temettülerini artıran şirketleri tercih etmek için harika bir zaman olduğuna inanıyor. 

Tengler’in firması, bir hisse senedinin değerini belirlemek için göreli temettü verimi ölçümü olarak bilinen stratejiyi kullanıyor. Bu doğrultuda yüksek bir göreli temettü veriminin temettü seviyesinin zaman içinde sürdürülmesi ve artması bekleniyorsa bir satın alma sinyalidir. 

Nancy Tengler, “Göreli temettü verimi yöntemi benzersizdir. Çünkü bu metriğin göreceli yapısı, uzun vadeli sürdürülebilir kazanç büyümesinin bir parçası olarak temettülerini artırmak isteyen değeri düşmüş şirketlere yatırım yapma şansı verir.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca piyasa emektarı, ortalama değer hisseleri yerine kazançlarını artırma potansiyeli daha yüksek olan ve bu sırada yatırımcılarına temettü ödemesi de sunan bu şirketlere yatırım yapmanın daha cazip olduğunu söyledi. 

Nancy Tengler’in Seçtiği Hisseler!

Piyasanın bir hayli oynak olduğu bu dönemde büyük isimlere yatırım yapılabilir diyen Nancy Tengler’in bu doğrultuda dikkat çektiği ilk isim Amazon (AMZN) oldu. Tengler, teknoloji devinin bulut segmentini hızlı bir şekilde büyüttüğünü ve reklam oranlarını da artırdığını belirtti. 

Tecrübeli isim, yazılım alanındaki harcamaların teknoloji sektörünün genişlemesini sağlayacağını ve Microsoft (MSFT)’un bu süreçten yararlanacağını düşünüyor. 

Tengler’in dikkat çektiği bir diğer isim de “son derece güvenilir” olarak tanımladığı ve 2,7% oranında temettüye sahip Home Depot (HD). Piyasa emektarı, şirketin son beş yılda 17% temettü artışı yakalamasına atıfta bulunarak bu rakamın enflasyona karşı oldukça güçlü bir koruma sağladığını söyledi. 

Listede yer alan son hisse de biyofarmasötik firması AbbVıe (ABBV). Tengler’e göre şirketin son beş yılda yaklaşık 4%’lük temettü verimi ve yıllık 17%’lik bir temettü büyümesi var. 

Yatırımcılar Piyasa Oynaklığında Hangi Stratejileri İzleyebilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı