Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar ekim ayının ilk işlem haftasını karışık tamamladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Oyunun Adı İhtiyat

Dünkü karışık seansla ekim ayına karanlık bir başlangıç yapan piyasalarda boğalar (artış beklentisi) sıkıntılı eylül ayını tam olarak atlatamadı. Ancak şimdilik belli olan şey, yatırımcıların ihtiyatlı bir tavır aldığı. Yatırımcılar, 4,7%’ye ulaşan 10 yıllık Hazine tahvilinin artan getirisini dikkatle izliyor. Cuma günü açıklanacak eylül ayı istihdam verisi ve önümüzdeki hafta başlayacak olan bilanço sezonu da dahil olmak üzere bazı önemli veri noktaları da yaklaşıyor. 

🎤 2. Sahne Microsoft’un

Microsoft (MSFT) CEO’su Satya Nadella, dün federal mahkemede ifade vererek rakibi Google’ı çevrimiçi arama pazarını tekelleştirmekle suçladı. Adalet Bakanlığı avukatları Alphabet (GOOGL) şirketine karşı açtıkları antitröst davasını sürdürürken, Nadella “Herkes açık web’den bahsediyor ama aslında Google web var.” dedi. Adalet Bakanlığı, internet devinin arama pazarının kontrolünü yasadışı bir şekilde ele geçirdiğini ve Microsoft’un Bing’i gibi olası rakipleri etkili bir şekilde baskıladığını iddia ederek Google’a dava açmıştı. 

💊 3. İlaç Fiyatları Müzakereleri Başlıyor

Şirketler, CNBC’ye Medicare ilaç fiyat müzakerelerinin ilk turu için seçilen ilaç üreticilerinin hepsinin müzakerelere katılmayı kabul ettiğini doğruladı. İlaç şirketlerinin ilaçlara ilişkin maliyet ve satış verilerini hükümete sunmak için pazartesi gününe kadar süreleri vardı. Söz konusu ilaçlar arasında Merck (MRK) ve AstraZeneca’nın (AZN) diyabet ilaçları, Amgen’in (AMGN) romatoid artrit tedavisi ve diğer yedi ilaç yer alıyor. Şirketler aksi takdirde gelirlerine ve inovasyon harcamalarına zarar vereceklerini söyleyerek fiyat müzakerelerine karşı çıkmışlardı. Ancak piyasa analistleri ilaç sektörünün çok büyük bir darbe almasını beklemiyor. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC