Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Enflasyon ve Gözyaşı

Yatırımcılar, dün ABD’de enflasyonun devam ettiğini gösteren yeni verilerle sarsıldı. Tüketici fiyatlarının eylülde aylık 0,4% ve yıllık 3,7% artışla Wall Street beklentilerinin biraz üzerinde gelmesi, başlıca hisse endekslerinin düşmesine neden oldu. Her üç endeks de haftalık ve aylık bazda yükselirken, hisseler ekim ayındaki tarihi kazanç vaadini yerine getirmek için mücadele ediyor.

🏦 2. Sahne Bankaların

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar güne banka bilançolarını izleyerek başladı. JPMorgan’ın (JPM) üçüncü çeyrek rakamlarına baktığımızda banka, kârın bir önceki yıla göre 35% artarak 13,15 milyar dolara ya da hisse başına 4,33 dolara yükseldiğini açıkladı. Citigroup’un (C) ise üçüncü çeyrekte hisse başına kârı 1,63 dolar, elden çıkarmalar hariç tutulduğunda ise 1,52 dolar oldu. Gelirler ise 19,31 milyar dolarlık analist beklentilerinin üzerinde, 20,14 milyar dolar olarak açıklandı. Yani yıllık bazda Citigroup’un net kârı 2%, gelirleri de 9% yükseldi. Öte yandan Wells Fargo (WFC) yılın üçüncü çeyreğinde 5,7 milyar dolar, veya hisse başına 1,48 dolar kâr açıkladı. Bu rakam, analistlerin 1,24 dolarlık hisse başına kâr beklentisi ve geçen yılın aynı dönemindeki 3,5 milyar dolar veya hisse başına 0,86 dolar kâr seviyesinin oldukça üzerinde geldi. 

🎮 3. Operasyon Tamam

Aylardır sürüncemede kalan ve papatya falı misali olacak mı olmayacak mı diye merakla beklediğimiz meşhur anlaşma sonunda tamamlanıyor. Activision Blizzard (ATVI) tarafından yapılan bir düzenleyici başvuruya göre Microsoft (MSFT), video oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı satın alma işlemini tamamladı. Bu, Microsoft’un 48 yıllık tarihindeki en büyük anlaşma ve şirketin Avrupalı düzenleyicilerin rekabetle ilgili endişelerini gidermesinin ardından geldi.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC