Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Belirleyici Madde: Enflasyon

FED’in kasım ayında açıklayacağı faiz politikası için belirleyici bir rolü olan ve günün en merakla beklenen gelişmesi enflasyon (TÜFE) eylül ayında beklentilerin üzerinde, 3,7% olarak açıklandı. Tüketici fiyatları aylık bazda ise 0,4% yükseldi. Ekonomistler yıllık enflasyonun 3,6% seviyesinde gelmesini bekliyordu. Öte yandan enerji ve gıda fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon ise beklentilere paralel olarak bir önceki aya göre 0,3% yükseldi. 

✊ 2. UAW Vites Artırıyor

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

United Auto Workers Ford Motor’a (F) karşı başlattığı grevde vites artırmaya başladı. Dün akşam sürpriz bir hamleyle sendika, iş bırakma eylemini Ford’un Kentucky’de 8.700 UAW üyesini istihdam eden yüksek kârlı bir SUV ve kamyon fabrikasına genişletti. UAW, Ford’un “pazarlıkta daha fazla ilerleme kaydetmeyi reddetmesi” üzerine grev kararı aldığını açıkladı ve eylemi işçi hareketinde “yeni bir aşama” olarak nitelendirdi. Sendika yaklaşık bir aydır Detroit’in üç büyük otomobil üreticisi Ford, General Motors (GM) ve Stellantis’e (STLA) karşı hedefli grevler düzenliyor. Ford, grevin olumsuz sonuçlar doğurabileceği ve işten çıkarmalara yol açabileceği uyarısını yaptı. 

📈 3. Yüksek Faizler Kalıcı (mı?)

FED tutanakları, yüksek faiz oranları konusunda çok beklentiye girmememiz gerektiği mesajını veriyor. FED yetkilileri, eylül ayında yaptıkları toplantıda enflasyon merkez bankasının 2%’lik hedefine yaklaşana kadar faiz oranlarının yüksek kalması gerektiği konusunda hemfikir oldular. Bazı politika yapıcılar, fiyat artışlarını kontrol altına almak için para politikasını ne kadar daha sıkılaştırmaları gerektiği konusunda fikir ayrılığına düştü. Tutanaklara göre, FED’in faiz artırımına gitmeme kararı aldığı toplantıda, yetkililerin çoğunluğu gelecekte bir faiz artırımının daha “muhtemelen uygun olacağını” düşündü. Merkez bankası zor bir dengeleme hareketiyle karşı karşıya: ekonomiyi resesyona sürüklemeden talebi ve kira, gıda ve diğer bir dizi temel ihtiyaç maliyetindeki büyük artışları azaltmayı hedefliyor. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC