Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Borsalar (Şimdilik) Güvende

İsrail ile Hamas arasında tırmanan savaşla ilgili küresel endişeler artarken, borsalar son üç seansta yükseldi. Tahviller, tatil nedeniyle pazartesi günü işlem görmedi, bu nedenle dün Hazine tahvili getirileri, mevcut jeopolitik çekişmeye düşüşle tepki verdi.  Bir yandan da bilanço sezonu başlıyor. PepsiCo (PEP) dün, kâr görünümünü yükseltmesiyle yaklaşık 2% değer kazandı. Bugünse yatırımcılar, eylül ayı üretici enflasyonun (ÜFE) açıklanmasıyla birlikte en son toptan satış enflasyon verilerini değerlendiriyor. Bugün ayrıca FED de son politika toplantısının tutanaklarını açıklayacak.

🩴 2. Sahne Birkenstock’un 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Birkenstock, “BIRK” sembolüyle hisse başına 46 dolardan New York Borsasında işlem görmeye hazırlanıyor. Bu da başlangıçta hedeflediği 9,2 milyar doların altında bir değerleme anlamına geliyor. Birkenstock’un bu hamlesi, market alışveriş uygulaması Instacart (CART) ve Klaviyo (KYVO) tarafından yapılan son halka arzların ardından halka arz piyasasının hâlâ belirsiz bir noktada olduğu bir dönemde geldi.

🛢️ 3. ExxonMobil Pioneer’i Satın Alıyor

Petrol devi Exxon Mobil (XOM), Pioneer Natural Resources’ı (PXD) yaklaşık 60 milyar dolar değerinde bir hisse anlaşmasıyla satın alacağını açıkladı. Bu, Exxon’un 1998 yılında Mobil için yaptığı 81 milyar dolarlık anlaşmadan bu yana gerçekleştirdiği en büyük satın alma. Bu anlaşma, Exxon’a ABD’deki fosil yakıt üretimi üzerinde daha güçlü bir hakimiyet sağlayacak çünkü Pioneer, ağırlıklı olarak batı Teksas’ta bulunan geniş petrol sahası Permian Havzası’nın önemli bir bölümünde faaliyet gösteriyor. Pioneer, Permian’daki en büyük üretici konumunda.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC