Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?
Google News Icon Takip Et

Piyasalar, güçlü geçen bir kasım ayının ardından yılın son ayına başlarken bu ivmeyi korumak istiyor. Ancak hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Roketler Ateşleniyor

Aralık ayına durgun bir başlangıç yapan hisseler, yılın sonuna yaklaşırken yeniden ivme kazanıyor. Yatırımcılar dün açıklanan enflasyon verilerinden memnun kalarak hisse performansını yükseltirken, Fed’in gelecek yıl gösterge faiz oranını düşüreceğine dair beklentiler de arttı. Dow ve S&P 500 Ocak 2022’den bu yana en yüksek gün içi seviyelerine ulaşırken, Nasdaq Nisan 2022’den bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Şimdi gözler ve kulaklar, bugünkü faiz kararı ve açıklamalarına çevrildi. 

💸 2. Fed Haftası

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar Fed’in bugün faizlerle ilgili kararını değiştirmesini beklemiyor. Ama bugünkü toplantı esasen Başkan Jerome Powell ve politika yapıcı arkadaşlarının ne söyleyeceği açısından büyük önem taşıyor. Ekonomistler ve analistler, Fed’in açıklamasının, hâlâ güçlü olan ekonomi soğurken merkez bankasının faiz artırım döngüsünü gerçekten tamamladığının güçlü bir göstergesi olacağını düşünüyor. Fed’in ekonomik görünümüne gelince Powell’ın basın toplantısının çok daha ilginç olabilir çünkü gazeteciler merkez bankasının faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağını düşündüğü konusunda kendisine baskı yapabilir.

🛢️ 3. Sert Bir Uyanış

Yoğun müzakereler ve hararetli protestoların ardından, Birleşmiş Milletler’in Dubai’deki COP28 zirvesinde bir araya gelen yaklaşık 200 ülke fosil yakıtlardan uzaklaşmayı kabul etti. İklim değişikliğiyle mücadelede dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, “enerji sistemlerinde fosil yakıtlardan adil, düzenli ve hakkaniyetli bir şekilde uzaklaşılmasını, bu kritik on yılda eylemlerin hızlandırılmasını ve böylece bilime uygun olarak 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşılmasını” gerektiriyor. Bu arada petrol boğaları (artış beklentisi) da tüccarların daha yumuşak ancak devam eden enflasyonu ve Çin’den gelen zayıflayan talebi tartması nedeniyle bir rutine sıkışmış durumda.

🎦 4. Perdenin Arkası

Netflix (NFLX) nihayet kamuoyuna izleyici verilerine daha ayrıntılı bir bakış sunmaya başlado. Yayın devi, dün ilk “Ne İzledik” raporunu yayınlayarak 18.000’den fazla başlığa ilişkin bilgiler açıkladı. Eş CEO Ted Sarandos gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu, işi yürütmek için kullandığımız gerçek veriler. Ben halka açık bir şirketin eş CEO’suyum, dolayısıyla kötü bilgi paylaşmanın sonuçları olur.” dedi. Tabii şunu da unutmamak gerekir: Verilerin açıklanması, Netflix ve diğer Hollywood stüdyolarının, her ikisi de yayın liderinin izleyici sayılarıyla yeterince şeffaf olmadığını söyleyen oyuncu ve yazar sendikalarıyla grevleri çözdükten sonra geldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC