Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

December 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü geçen bir kasım ayının ardından yılın son ayına başlarken bu ivmeyi korumak istiyor. Ancak hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Fed’den Önce, Fed’den Sonra

Yatırımcılar 2023 yılının son Fed toplantısını beklerken, piyasalar yatay bir seyir izliyor. Geçen ayki toplantısında faiz oranlarını sabit bırakan merkez bankası, faiz kararını çarşamba günü açıklayacak. Wall Street, ülkeyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürme çabalarının sonuç verdiği görüldükçe Fed’in aralık ayında da aynı şeyi yapacağı konusunda giderek daha iyimser hale geliyor. 

♟️ 2. Yıl Sonu Satışları

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Tatil alışverişi sezonu hızlanırken, bir yatırımcı grubu Macy’s’i (M) alışveriş listesine eklemiş gibi görünüyor. CNBC’yekonuşan kaynaklar, Arkhouse Management ve Brigade Capital Management’ın büyük mağaza perakendecisine 5,8 milyar dolarlık bir fiyatla özelleştirme teklifinde bulunduğunu söyledi. Hisse başına yaklaşık 21 dolar olan bu değer, Macy’s’in cuma günkü kapanış fiyatı olan 17 doların üzerinde bir primi temsil ediyor. 

🚘 3. Hibritleşme Hamleleri 

Otomobil sektöründe bir süredir hızlanan elektrikli araçlara geçiş sürecinin yerini, şimdi şirketlerin yeniden hibrit araçlara bir kez daha ilgi göstermesi alıyor gibi görünüyor. Ford Motor (F), General Motors (GM) ve Stellantis’in (STLA) yanı sıra Toyota (TM) ve Honda (HMC) gibi otomobil şirketleri, bir araç filosunda ortalama yakıt verimliliği gerektiren ABD’nin emisyon standartlarına uymak için daha fazla hibrit araç satıyor. Elektrikli araç satışlarındaki beklenenden daha yavaş ivme, hibrit araç satışlarının ortalamasını yukarı çekiyor. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC