Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?
Google News Icon Takip Et

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Kayıp Sıkışıklığı

Dow ve S&P 500 üç günlük düşüşlerle bir kayıp girdabına sıkışmış durumda. Dünkü düşüşler çok küçük olsa da hisseler kasım ayındaki büyük ralliyi sürdüremedi. Yatırımcılar, ekonomide bir miktar soğumaya işaret eden ve Fed’in gösterge faiz oranını düşürebileceği umutlarını artıran son istihdam verilerini inceliyor. Dün bu verilerden biri olan özel sektör istihdam rakamları beklenenden daha düşük geldi. Şimdi sırada haftalık işsizlik başvuruları ve kasım ayı tarım dışı istihdam verisi var. 

🛢️ 2. Petrol Toparlanmaya Çalışıyor

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Son dönemde değer kaybeden tek varlık hisseler değil. Brent dün 4% düşerek haziran sonundan bu yana en düşük seviye olan varil başına 70 doların altına geriledikten sonra bugün hafif bir destek buldu. Bu düşüşler, OPEC+’ın petrol üreticisi ülkelerinin üretim kesintilerine devam edeceklerini ya da belki de derinleştireceklerini öne sürmelerine rağmen gerçekleşti. 

🤝 3. AbbVie’den Güçlü Hamleler

AbbVie (ABBV) Cerevel Therapeutics’i (CERE) yaklaşık 8,7 milyar dolara satın almayı kabul ettiğini açıklayarak birkaç hafta içinde ikinci büyük anlaşmasına imza attı. Şirket, daha geçen hafta, ilaç devi kanser tedavisi geliştiricisi Immunogen’i (IMGN) yaklaşık 10 milyar dolara satın alacağını açıklamıştı. Bu anlaşmalar, AbbVie’nin Humira artrit ilacı gibi jenerik ilaçların rekabetiyle karşı karşıya olan tedavilerle ilaç hattını genişletmeye çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. Önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen anlaşmayla Cerevel’in, AbbVie’nin psikiyatrik ve nörolojik tedavi portföyünü güçlendirmesi amaçlanıyor. 

🤔 4. Tüketiciler Bir Kez Daha Sahnede

Walmart (WMT) CEO’su Doug McMillon’a göre, alışverişçiler yılbaşı hediyeleri için alışveriş merkezlerine ve büyük perakendecilere yöneldikleri bugünlerde beklenenden daha iyi durumda. Ancak 2024 yılında ne olacağı henüz belli değil. CNBC’ye verdiği bir röportajda McMillon “Geçen bahar ya da geçen yılın başında konuşuyor olsaydık, yılın bu zamanında gerçekte yaşadığımızdan daha fazla yumuşama bekliyordum.” dedi. Perakendeci bazı ceplerde deflasyon görse de, özellikle yüksek kredi kartı oranları bütçeleri daraltırken, insanların satın almaya devam edeceğinin garantisi yok. Walmart’ın da fiyatlandırma gücündeki kaybı telafi etmek için daha fazla ürün satmak için acele etmesi gerekecek. Yine de McMillon, “Daha yüksek fiyatlar yerine daha düşük fiyatları tercih ederiz.” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC