Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

December 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Aralık Sakinliği

Kasım, borsaların ayı oldu ama artık gerçekliğe geri dönme vakti. Üç büyük endeks de dünü düşüşlerle tamamladı. Yine de hâlâ umut var; borsaların 2023’ü artıda tamamlayacağına yönelik beklentiler devam ediyor. Bilanço sezonu artık neredeyse sona ererken, Wall Street artık ekonomik verilere ve Fed’in faiz oranlarını gelecek sene indirip indirmeyeceğine odaklanmış durumda. 

🛬 2. Yumuşak İniş Ufukta Belirdi

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu haftanın öne çıkan verileri kapsamında dün açıklanan açık iş pozisyonları rakamları, ABD ekonomisinin yumuşak inişe geçebileceği umutlarını güçlendirdi. Bu da Fed’in bir resesyona yol açmadan enflasyonu soğutabildiği anlamına geliyor. Dahası, işgücü rakamları henüz bitmedi. Cuma günü kasım ayı tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Ayrıca ABD resesyona girmese bile -ki bazıları gelecek yıl durgunluk görülebileceğine inanıyor- Amerikalıları her şeyin yolunda olduğuna ikna etmek zor olacak gibi görünüyor. Enflasyon soğusa da fiyatların hâlâ yüksek seyretmesi sebebiyle tüketici güveni düşük kalmaya devam ediyor. 

💰 3. Bitcoin’in Tırmanışı Sürüyor

Ocak ayından bu yana 150%’nin üzerinde yükselen Bitcoin, dün Nisan 2022’den bu yana ilk kez 44 binin üzerine çıkmasının ardından rallisini sürdürmeye devam ediyor. Bunun en büyük nedeni de ABD’li regülatörlerin yakında Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını onaylayacağı beklentileri. Bu neden önemli diye sorarsan, ETF’in onaylanması durumunda yatırımcılar Bitcoin’e sahip olmadan kripto para biriminin hareketleri üzerinden yatırım yapabilecek. 

📞 4. İletişim Kopukluğu

Dün, hâlihazırda klasik kablolu yayınlardan streaming hizmetlerini tercih eden müşterilerin sayısının artmasıyla baş eden büyük kablo şirketleri için pek iyi geçti denemez. Öyle ki, Spectrum’un ana şirketi Charter Communications (CHTR) CFO’su Jessica Fischer, mevcut çeyrek dönemde internet geniş bant müşterilerini kaybedebileceği uyarısında bulundu. Şirket, ekim ve kasım ayında Disney (DIS) ile yaşanan sorunlar ve ekonomik zorluklar sebebiyle bu segmentinde zayıflama görmüştü. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC