Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Aralık 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Ralli Yorgunluğu

Borsalar dün, yılsonu rallisine kısa bir ara verdi. Küçük sermayeli hisseler piyasanın geri kalanından daha iyi performans gösterdi ve Russell 2000, 1%’lik bir kazanç elde etti. Ancak Nasdaq, yatırımcıların piyasayı destekleyen büyük teknoloji hisselerini satmasıyla düştü. Borsa rallisi mola verirken, altın ve Bitcoin kendi rallilerini gerçekleştirdi. Bitcoin 41 bin dolar seviyesini geçerek 19 ayın en yüksek seviyesine ulaştı, altın da şimdiye kadarki en yüksek nominal gün içi seviyesini gördü.

💻 2. GitLab Kazanıyor

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Rallilerden bahsetmişken, GitLab (GTLB) hisseleri şirketin yatırımcıları etkileyen üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla bugün piyasa öncesi işlemlerde 14% yükseldi. Açık kaynaklı yazılım geliştirme platformu, üçüncü çeyrekte başarılı oldu ve mevcut çeyrek için de güçlü tahminlerde bulundu. Bu kazançlar, 2021 yılında halka açılan GitLab’ın ilk kez düzeltilmiş bir işletme kârı açıkladığına işaret ediyor. 

😶 3. Twilio’da İşten Çıkarmalar

Yazılım sağlayıcıları için daha az olumlu bir haber olarak Twilio (TWLO), şirketi düzene sokmaya yönelik daha geniş bir planın parçası olarak işgücünün yaklaşık 5%’ini işten çıkaracağını söyledi. İşten çıkarmalar, Twilio’nun son düzenleyici dosyasındaki personel sayısına göre yaklaşık 300 çalışanı etkileyecek. CEO Jeff Lawson, söz konusu işten çıkarmaların şirketin veri ve uygulamalar birimine odaklanacağını söyledi. 

🇨🇳 4. Çin’de Zorlu Günler

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin’in kredi notunun görünümünü durağandan negatife düşürdü. Moody’s bu kararı alırken, Pekin’in sıkıntılı yerel yönetimlere ve kamu iktisadi teşebbüslerine verdiği mali desteğin ülkenin genel gücünü azaltabileceği için artan borç risklerinden endişe duyduğunu belirtti. Moody’s, “Görünüm değişikliği aynı zamanda yapısal ve kalıcı olarak daha düşük orta vadeli ekonomik büyüme ve emlak sektöründe devam eden küçülme ile ilgili artan riskleri yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC