Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Aralık 4, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayındaki güçlü rallinin ardından aralık ayında da bu ivmeyi koruyarak 2023’ü olumlu bir noktada tamamlamayı umuyor. Ancak bazı sektörlerdeki şirketleri ve hisseleri çevreyelen belirli riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Adım Adım Yukarıya

Wall Street, hisselerin geçirdiği güçlü kasım ayının ardından bu hafta istikrarlı tırmanışını sürdürebileceğini umuyor. S&P 500, cuma günü Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak beş haftalık bir galibiyet serisi yakaladı. Dow Jones ve Nasdaq Composite de beş hafta üst üste yükseldi. Bu hafta sonuna doğru açıklanacak olan kasım ayı istihdam verileri bu yükselişlerin devam edip etmeyeceği konusunda önemli bir rol oynayacak. Rakamlar ayrıca, Fed’in gelecek haftaki politika toplantısında faiz oranlarını sabit tutup tutmayacağını ya da gelecek yıl düşürmeyi düşünüp düşünmeyeceğini belirlemeye yardımcı olacak.

✈️ 2. Kalkışa Hazır!

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Alaska Air (ALK), Hawaiian Airlines’ı (HA) 1,9 milyar dolara satın almayı kabul etti. Alaska CEO’su Ben Minicucci analistlere yaptığı açıklamada, Maui’deki orman yangınları ve Asya’ya yapılan seyahatlerin azalması nedeniyle zor günler geçiren Hawaiian için yapılan anlaşmanın Alaska’nın ABD pazarına hakim olan dört taşıyıcıyla rekabet etmesine yardımcı olacağını umduğunu söyledi. 

🎙️ 3. Spotify’in Sesi Kısılıyor

Müzik yayın hizmeti Spotify (SPOT) işgücünün 17%’sini ya da yaklaşık 1.500 çalışanını işten çıkaracak. İşten çıkarmalar, bu yılın başlarında Spotify’da yüzlerce kişinin daha işten çıkarılmasının ardından geldi. Şirket son zamanlarda podcast ve sesli kitap işlerini büyütmek için harekete geçmişti.

🛍️ 4. İndirimler Sona Eriyor

Perakendeciler güçlü bir Şükran Günü alışverişi hafta sonu geçirdi. Ancak bu, muhteşem bir tatil sezonu geçirecekleri anlamına gelmiyor. Online harcamalarda 8%’lik artış ve rekor trafikle sektörün beklentilerini aşan beş günlük alışveriş yoğunluğu, rekorlar kıracak bir aralık ayının habercisi olmayabilir. Bu güç, maliyet bilincine sahip müşterilerin erken fırsatlar peşinde koştuğunu ve bu indirimleri online olarak aradığını yansıtıyor olabilir. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti