Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?
Google News Icon Takip Et

Piyasalar, güçlü geçen bir kasım ayının ardından yılın son ayına başlarken bu ivmeyi korumak istiyor. Ancak hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Sonun Başlangıcı

Hisseler, yılın son ayına arkalarında iyi bir ivme ile giriyor. Dow Jones dün 1,47% ya da 500 puandan fazla değer kazanarak yılın en yüksek seviyesine ulaştı. S&P 500 seans sırasında 0,4% değer kazandı ve Nasdaq gün içinde düşüş gösterse de kasım ayında 10%’dan fazla ilerleme kaydederek ay boyunca diğer büyük ortalamalardan daha iyi performans gösterdi. Dow ve S&P’nin her biri kasım ayı boyunca yaklaşık 9% değer kazandı. Aralık ayına girerken, Dow bugüne kadar 8,5%, S&P 500 yaklaşık 19% ve Nasdaq 35%’in üzerinde artış gösterdi.

💊 2. Merhem Olamadı

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Pfizer (PFE), deneysel kilo verme ilacının günde iki kez alınan bir versiyonunu, orta aşamalı bir klinik araştırmada yüksek oranda yan etki görülmesi üzerine durduruyor. Bildirilen yan etkiler çoğunlukla hafif ve gastrointestinal düzeydeydi ancak alışılmadık derecede yüksek oranda katılımcının deneme sırasında ilacı almayı bırakmasına neden oldu. Pfizer, ilacın günde bir kez kullanılan versiyonuna ilişkin bir çalışmayı devam ettirecek ve bu ilacın etkinliği ve tolere edilebilirliğine ilişkin verileri 2024’ün ilk yarısında yayınlamayı planlıyor. 

💺 3. Koltuk Kapmaca

Nelson Peltz’in Trian Partners’ı, Disney’in (DIS) yönetim kurulundaki koltuklar için yeni bir vekalet savaşı başlatıyor. Şirket, dün yaptığı açıklamada yaklaşık 3 milyar dolarlık Disney hissesine sahip olduğunu ve kurumsal yönetimden (hâlâ) memnun olmadığını belirtti. Peltz daha önce halefiyet ve hissedar getirileriyle ilgili endişelerini gerekçe göstererek yönetim kurulunda yer almak istemiş ancak Disney CEO’su Bob Iger’in şirketi yeniden yapılandırmasının ardından mücadelesini bırakmıştı. Şimdi Peltz geri döndü ve yine hissedar değeriyle ilgili endişelerini dile getirerek Trian’ın “değişim davamızı doğrudan hissedarlara götürme niyetinde olduğunu” söyledi. 

🚗 4. Cybertruck Artık Aramızda

Elon Musk dün uzun süredir konuşulan Tesla (TSLA) Cybertruck’ın fiyat ve performans özelliklerini açıkladı. Musk, kurşun geçirmez kaportaya sahip fütüristik görünümlü kamyonetin dayanıklılığının yanı sıra çekme kabiliyetleri ve hızlanmasını da övdü. Musk, Austin, Teksas’taki bir tanıtım etkinliği sırasında “Burada uzmanların imkansız olduğunu söylediği, asla yapılamayacağını söylediği bir aracımız var. Bence bu bizim en iyi ürünümüz. Yollardaki en eşsiz şey olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC