Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Kasım 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir başlangıç yaptıkları kasım ayına veda etmeye hazırlanırken hisseleri çevreyelen çeşitli gelişmeler var. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Hoşçakal Kasım

Kasım ayına veda etmek zor olacak. Ayın son gününe girerken, üç büyük hisse endeksi üç aylık kayıp serisini kırma ve bu yılın en iyi ayını geçirme yolunda ilerliyor. Tahvil piyasası da buna yardımcı oluyor: 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi birkaç ay sonra ilk kez 4,3%’ün altına indi. Üstelik bu, revize edilen GSYH’niin yıllık %5,2 ile beklenenden daha yüksek gelmesinin ardından gerçekleşti. 

😶 2. Elon Musk’ın Tepesi Atmış

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Elon Musk, sosyal medya platformu X’e reklam vermeyi durduran şirketlere oldukça argo kelimeler kullanarak bir yanıt verdi. Bir yandan Tesla (TSLA) ve SpaceX’i de yöneten Musk, kısa bir süre önce antisemitik bir paylaşımı onaylamış ve eski adı Twitter olan sitesinde aşırı uçlara, ırkçı görüşlere geniş yer vermişti. Disney (DIS), Apple (AAPL) ve diğer bazı büyük şirketler X’e reklam vermeyi durduranlar arasındaydı. Bu tepkilerin ardından Musk, antisemitik paylaşımı onaylamasının ardından bir tür özür turuna çıktı. 

🤖 3. Kaldı Beş Yıl

Nvidia (NVDA), yapay zekâ çiplerine olan talebin artmasıyla üçüncü çeyrekte üç katına çıkan geliriyle yapay zekâ coşkusunun tadını çıkaranlardan biri. Şirketin CEO’su Jensen Huang, teknoloji ilerledikçe daha da fazla büyüme olacağını düşünüyor. Çarşamba günü DealBook Summit’te yaptığı açıklamada Huang, yapay genel zekâ (AGI), testleri insan zekâsıyla “oldukça rekabetçi” bir şekilde tamamlayabilen bir bilgisayar olarak tanımlanırsa, “önümüzdeki beş yıl içinde, açıkça bu testleri başarabilen yapay zekâlar göreceksiniz.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti