Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Kasım 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Ralli Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Hisseler, kısa bir durgunluğun ardından bu ayki ralliyi yeniden canlandırarak yükseldi. Bu yükselişin sebebi de Fed guvernörü Christopher Waller’ın boğaları (artış beklentisi) harekete geçiren açıklamalarıydı. Waller, Fed’in mevcut para politikasının enflasyonu hedef oranı olan 2%’ye düşürmeye yardımcı olmak için yeterli göründüğünü söyleyerek Wall Street genelinde güven uyandırdı. Yine de faiz indiriminin söz konusu olup olmadığı açık bir soru olarak kalmaya devam ediyor.

🫡 2. Yatırım Dünyası Bir Efsaneye Veda Etti

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Berkshire Hathaway (BRK.A) başkan yardımcısı, yatırım dehası ve Warren Buffett’ın sağ kolu Charlie Munger, dün hayatını kaybetti. Munger, hayırseverliğinin yanı sıra emlak yatırımcısı ve avukattı. Kendisi aynı zamanda yatırım camiasında en çok alıntılanan isimlerden biriydi. Çeşitli yatırım tavsiyeleriyle tanınan Munger’ı meşhur bir sözüyle analım: “Balık tutmanın ilk kuralının balığın olduğu yerde balık tutmak olduğunu söyleyen bir arkadaşım var. Balık tutmanın ikinci kuralı ise ilk kuralı asla unutmamaktır. Balığın olduğu yerde avlanma konusunda iyiyiz.

🚗 3. General Motors Gaza Basıyor

General Motors (GM), yeni işgücü maliyetleri ve elektrikli araçlar için duraklayan bir pazarla mücadele ederken, yeniden yola çıkmak istiyor. Detroitli otomobil üreticisi, Wall Street’e temettüsünü artırma ve 10 milyar dolarlık hisse geri alma planlarını detaylandıran bir sunum yaptı. GM ayrıca, altı haftalık United Auto Workers grevinin etkisini yansıtan daha düşük bir kâr görünümü de dahil olmak üzere bu yıl için beklentilerini eski seviyesine getirdi. CEO Mary Barra, şirketin “yeni iş sözleşmelerinin artan maliyetlerini tamamen karşılayacak” bir bütçeye odaklandığını söyledi.

🏀 4. Milyarder Basketbolu

NBA’den şok edici bir haber geldi: Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, kamuoyundaki gösterişli kişiliğinin tanımlanmasına yardımcı olan takımın çoğunluk hissesini kumarhane sektörünün önde gelen ismi Miriam Adelson ve ailesine satıyor. Cuban’ın satış haberi, Las Vegas Sands’in (LVS) şirketin en büyük hissedarları olan Adelson ve ailesinin bir spor takımı satın almak için 2 milyar dolarlık hisselerini satacaklarını açıklamasından saatler sonra geldi. Cuban, takımdaki hisselerinin bir kısmını elinde tutacak ve basketbol operasyonlarını yönetmeye devam edecek. Anlaşmanın takıma 3,5 milyar dolar değer biçtiği bildiriliyor. Cuban, Dallas Mavericks’i 2000 yılında 285 milyon dolara satın almıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC