Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Zayıf Bir Başlangıç

Boğalar (artış beklentisi) eylül ayından ve kayıplarından uzaklaşmaya oldukça hevesliydi ancak ekim ayının ilk haftası pek nazik olmadı. Dow üst üste üçüncü negatif haftasını tamamlamaya hazırlanırken, S&P 500 üst üste beş hafta kaybetmeye doğru ilerliyor. Nasdaq ise cuma gününe yatay bir seyirle giriyor gibi görünüyor. Peki yatırımcıların aklında ne var? Önümüzdeki hafta Delta Air Lines (DAL) ve JPMorgan Chase (JPM) de dahil olmak üzere birkaç büyük bankanın bilançoları başlayacak. Ancak her şeyden önce Hazine tahvillerinin getirisindeki artış ve eylül ayı istihdam verisi takip edilecek.

💼 2. Gözler İstihdamda

Bugün Amerikalı işçiler için iyi haberlerin borsa için kötü haber olacağı bir gün daha olabilir mi? Hazine tahvillerinin getirileri bu hafta, özellikle iş ilanlarındaki şaşırtıcı artışın ardından, ekonominin güçlenmeye devam ettiğini göstermesiyle yükseldi. Şimdi sırada eylül ayı istihdam verisi var. Dow Jones’un anketine katılan ekonomistler, ekonominin geçen ay 170 bin kişiye istihdam sağladığını ve bunun ağustos ayındaki 187 bin seviyesinden hafif bir düşüş göstereceğini tahmin ediyor. CNBC’den Jeff Cox’a göre, rakamlar olumlu gelirse FED’in gösterge faiz oranını yükseltme şansı artabilir.

🏀 3. Tek Çare NBA

İlginç bir şekilde medyanın geleceği NBA’e bağlı olabilir. ABD basketbol liginin Disney (DIS) (ESPN ve ABC’nin sahibi) ve Warner Bros Discovery (WBD) (TNT’nin evi) ile yaptığı anlaşmalar 2024-25 sezonundan sonra sona eriyor ancak Google’ın YouTube TV’si ve şaşırtıcı bir şekilde Netflix (NFLX) de dahil olmak üzere potansiyel medya ortakları şimdiden rakiplerini saf dışı bırakmak için pozisyon almaya başladı. Medya endüstrisi şu anda bir yol ayrımında; yayın hizmetleri kâr elde etmekte zorlanırken, pahalı spor hakları kablolu yayın paketinin tamamen ortadan kalkmasını engelleyen en önemli şey. NBA, Disney ve Warners dışındaki potansiyel ortaklarla görüşmelere nisan ayında başlayabilir.

⚔️ 4. SEC ve Musk’ın İşi Bitmedi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), milyarder Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’ın geçen yıl şu anda X olarak bilinen Twitter’ı satın almak için yaptığı anlaşmayla ilgili potansiyel menkul kıymet dolandırıcılığına ilişkin soruşturmasında, geçen ay ifade vermek için bir mahkeme celbini görmezden gelmesine kızdı. SEC ve Musk’ın uzun bir geçmişi var. Musk, beş yıl önce Tesla’yı özelleştirme konusundaki tweet’i nedeniyle bir dolandırıcılık soruşturmasını anlaşmaya kavuştursa da o zamandan beri başarısız bir şekilde anlaşmayı bozmaya çalışıyor.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC