Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Kasım 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Yarım Gün Mesaisi

Borsalar, Şükran Günü tatilinin ardından bugünü yarım günlük bir seansla tamamlayacak ve kısaltılmış bir işlem haftasını bitirecek. Çarşamba günkü kapanış itibariyle, ana endekslerin tümü hafta boyunca yaklaşık 1% artış gösterdi. Bugün saat 21.00’de piyasa kapanışı itibariyle elde edilecek olası kazançlı bir sonuç, büyük ortalamaların her biri için art arda dört haftalık kazanç serisine yol açacak.

🥳 2. İndirim, İndirim, İndirim!

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu yılki Black Friday, indirimlerden çok daha fazlasına işaret ediyor. Müşterilerin cüzdanlarına giderek daha fazla dikkat ettiği ve tatil fırsatlarının her zamankinden daha erken başladığı bu dönemde, perakendeciler müşterileri çekmek ve satışları artırmak için büyük çaba sarf ediyor. Şirketler, müşterileri harcama yapmaya ikna etmek için pop-up etkinlikler, flaş satışlar ve göz alıcı ürünler sunuyor. Ancak tatil alışverişi sezonunun resmi olmayan bu başlangıcı, perakendeciler için uyarıcı bir zamana denk geliyor: Best Buy (BBY) ve Dick’s Sporting Goods’tan (DKS) Target (TGT) ve Walmart’a (WMT) kadar herkes yıl sonu zayıflığı konusunda uyarıda bulunuyor.

🕑 3. Her Dakika Önemli

Havayolları, kalkış ve varışlarda dakikaları kısmaya uğraşıyor. Neden diye sorararsan, bu onlara milyonlar kazandırabilir. American (AAL), United (UAL) ve Delta (DAL) gibi büyük havayolu şirketleri, gecikmeleri önlemek için otomatik kapı atamaları, yeni biniş prosedürleri ve dijital mesajlaşma gibi yeni stratejiler uyguluyor. Sonuçta küçük aksaklıklar bile uçuş programında dalgalanmalara yol açarak maliyetli kesintilere neden olabilir. Yeni araçlardan bazılarının bu tatil sezonunda test edilmesi bekleniyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC