Microsoft

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Kasım 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Borsalar Uçuşa Geçti

Borsalar, şu ana kadar güçlü geçirdikleri kasım ayında yukarı yönlü hareket etmeye devam ediyor. Dow dünü yaklaşık 200 puan artışla kapatırken, S&P 500 ve Nasdaq beş günlük kazanç serisine devam ediyor. Borsalardaki artışı Hazine tahvili getirilerinin, Fed’in enflasyonla mücadelesi kapsamında faiz artırma girişimini hafifleteceği umuduyla gerilemesi de destekledi. Fed’in bu akşam faiz kararının verildiği toplantının tutanaklarını yayınlamasıyla birlikte merkez bankasının enflasyon ve ekonominin durumu hakkında ne düşündüğü hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

🫢 2. OpenAI Draması

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Microsoft (MSFT) CEO’su Satya Nadella, hafta sonu kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman’ı görevden alarak kendisini kargaşanın içine atan OpenAI’da değişiklik istiyor gibi görünüyor. CNBC’den Jon Fortt’a konuşan Nadella, “Bu noktada, yönetimle ilgili bir şeylerin değişmesi gerektiğinin çok açık olduğunu düşünüyorum.” dedi. Microsoft, geçtiğimiz yıl teknolojinin seyrini değiştiren popüler ChatGPT uygulamasını oluşturan OpenAI’a yaklaşık 13 milyar dolar yatırım yapmıştı. Şirket, yeni bir yapay zekâ ekibine liderlik etmesi için Altman’ı hızla işe alırken, yüzlerce OpenAI çalışanı da (Microsoft’un 49%’una sahip olduğu) Altman’ın görevine geri dönmemesi durumunda CEO’larının izinden gideceğini söyledi. 

💻 3. Gözler Nvidia’da

Yapay zekâ rallisinin gözdelerinden biri olan Nvidia (NVDA), bugün kapanış zilinden sonra bilançosunu açıklayacak. Wall Street de oldukça heyecanlı. Üç aylık rakamlarının açıklanmasından bir gün önce, dün tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapanan hisse, bu yıl 245% ralli yaparak S&P 500’ün seyrini belirleyen isim oldu. Analistler, şimdi şirketin 170% gelir artışı açıklamasını  bekliyor. Rakamların ötesinde, yatırımcılar Nvidia yöneticilerinin Sam Altman’ın görevden alınmasının ardından OpenAI’ı çevreleyen belirsizlik hakkında ne düşündüğünü de duymak isteyecek.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC