Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Olabildiğince İstikrarlı

Borsalardaki yükseliş devam ederken, ana endeksler üst üste üçüncü haftalık kazançlarının peşinde. Dow Jones açılış öncesinde 0,24% artarken, S&P 500 vadeli işlemleri 0,2% ilerledi ve Nasdaq 100 yatay seyretti. Dünkü kapanışa kadar bu hafta Dow 1,9%, S&P 500 2,1% ve Nasdaq 2,3% artış gösterdi.

📊 2. Deflasyon Devri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Walmart’a (WMT) göre Noel bu yıl nispeten ucuza gelebilir. CEO Doug McMillon, şirketin üç aylık bilançosunun yanı sıra perakendecinin bazı genel ürünlerde ve temel market ürünlerinde daha düşük fiyatlar görmeyi beklediğini söyledi. McMillon “ABD’de önümüzdeki aylarda bir deflasyon dönemini yönetiyor olabiliriz. Bu durum üzerimizde daha fazla birim baskısı yaratacak olsa da, bunu memnuniyetle karşılıyoruz çünkü bu müşterilerimiz için daha iyi.” dedi. 

✈️ 3. Siparişler Tırmanıyor

Şirket raporlarına ve üçüncü tarafların hesaplamalarına göre uçak üreticisi Boeing (BA), 2023 Dubai Air Show’un dört günü boyunca 295 sipariş alarak Fransız rakibi Airbus’ın 86 siparişini geride bıraktı. Orta Doğu’nun en büyük havacılık etkinliği her yıl jet siparişleriyle dolup taşıyor. CNBC’nin haberine göre, bu yılki alıcılar geniş gövdeli uçaklara özel bir ilgi gösterdi. Boeing’in fuardaki popülaritesi, yıllarca süren güvenlik endişelerinin ardından kayda değer bir toparlanmayı temsil ediyor.

🎉 4. GM’in Keyfi Yerinde

Sendika tarafından açıklanan sonuçlara göre General Motors (GM) çalışanları, United Auto Workers ile yapılan iş anlaşmasını onayladı. Tüm yerel şubelerden gelen sonuçlara göre anlaşma, kullanılan yaklaşık 36 bin oyun 54,7%’sini aldı. Bu sonuç, birkaç büyük fabrikanın sözleşmeleri reddettiği çekişmeli son birkaç günlük oylamanın ardından geldi. Ancak daha küçük tesislerde çalışan yeterli sayıda işçi sözleşmenin onaylanması için destek oyu verdi. Ford Motor (F) ve Stellantis’teki (STLA) sendikalı işçiler halen benzer sözleşmeler için oylama yapıyor. Şimdiye kadar bu anlaşmalar, her bir otomobil üreticisinin oy kullanan nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin desteğini kazandı.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC