Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Karışık Bir Başlangıç

Borsalar, Moody’s’in ABD’nin kredi görünümüne ilişkin uyarısına dün pek büyük bir tepki göstermedi; üç büyük endeks karışık seyretti. Dow dünü zar zor pozitif bölgede tamamlarken, S&P 500 ve Nasdaq hafif düştü. Bugün açıklanacak olan ekim ayı enflasyon verileri ise piyasalarda harekete yol açabilir.

🚗 2. Stellantis’in Maliyet Mücadelesi

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

United Auto Workers sendikasının grevlerini sona erdiren anlaşmanın ardından Stellantis (STLA) ABD operasyonlarında maliyetleri kısmanın yollarını arıyor. Şirket, “elektrikli araçlara geçiş” için hazırlanırken, “zorlu piyasa koşullarını” gerekçe göstererek, beş yıl ve üzeri deneyimi bulunan 6.400 beyaz yakalı çalışanına gönüllü işten çıkarma teklif edeceğini söyledi. Bu, Detroit’in eski otomobil üreticilerinin Elon Musk’ın Tesla’sına (TSLA) yetişmeye çalıştığı ABD’de yumuşayan elektrikli araç pazarı için son alarm oldu.

✂️ 3. Amazon’da İşten Çıkarmalar 

Geçtiğimiz sonbahardan bu yana yaklaşık 27 bin kişiyi işten çıkaran Amazon (AMZN), oyun segmentinde 180 kişinin daha işine son verdi. E-ticaret ve teknoloji devi ayrıca, Twitch üzerinden yayın yapan Crown kanalını ve oyun üreticilerinin ürünlerini pazarlamalarına yardımcı olan Game Growth girişimini de kapatacaj. Şirket şimdi dikkatini, Prime Video’da yayınlanan iki büyük TV dizisiyle aynı fikri mülkiyete dayanan “Tomb Raider” ve “Lord of the Rings” gibi birkaç yüksek profilli projeye çeviriyor.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC