Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Küçük Bir Mola

Wall Street’te yaşanan kötü günlerin ardından yatırımcılar rahat bir nefes alıyor. Dow Jones üç günlük kayıp serisini kırarken, S&P 500 ve Nasdaq da yeni istihdam verilerinin açıklanmasının ardından daha olumlu bir görünüm aldı. ADP, dün, özel istihdamın eylül ayında 89 bin artarak ekonomistlerin beklediği 160 binin çok altında kaldığını açıkladı. Yatırımcılar bunun, tarihsel olarak sıkı olan işgücü piyasasının nihayet gevşemekte olduğu anlamına geldiğini ve bunun da FED’e faiz artırımını durdurmak için bir neden verebileceğini umuyor. Ancak ADP rakamları, yarın açıklanacak olan resmi hükümet rakamlarından önemli ölçüde farklılık gösterebilir, bu nedenle rahatlama kısa ömürlü olabilir.

✊ 2. Biri Biterken Diğeri Başlıyor

ABD’de Hollywood grevlerinin çözüme kavuşması ve United Auto Workers’ çalışanlarının Ford Motor (F), General Motors (GM) ve Stellantis’e (STLA) karşı süregelen grevlerin ardından ABD’nin sağlık sektöründe bir grev baş gösterdi. Ülkenin en büyük kâr amacı gütmeyen sağlık kuruluşu Kaiser Permanente’de 75 binden fazla sağlık çalışanı dün iş bıraktı. Bunun ABD tarihindeki en büyük sağlık çalışanları grevi olduğunu söyleyen sendika, çalışanların tükenmesine neden olan personel eksikliğine uzun vadeli bir çözüm arıyor. 

⚔️ 3. Akıllı Telefon Savaşları

Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, Apple’dan (AAPL) akıllı telefon pazar payı almaya çalışmaya devam ederek dün iki yeni Pixel telefonunu tanıttı. Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, diğer özelliklerin yanı sıra kamera uygulamasında yerleşik yeni yapay zekâ destekli düzenleme araçlarına sahip. Yeni araç, kullanıcıların bir dizi fotoğraf çekmesine ve ardından her görüntüden en iyi çekimleri seçmesine ve bunları herkesin kameraya baktığı ve gülümsediği tek bir resimde birleştirmesine olanak tanıyor. 

🤝 4. 125 Bin Amerikalıya Af

ABD Başkanı Joe Biden, dün 9 milyar dolarlık öğrenci kredisi borcunu daha iptal etti. Bu rahatlama, yönetiminin gelir odaklı geri ödeme planları ve Kamu Hizmeti Kredisi Affı da dahil olmak üzere bir dizi programda yaptığı düzeltmelerden kaynaklanıyor. Yaklaşık 125 bin Amerikalı yeni af turundan yararlanacak.

🎠 5. Disney İndirimleri

Disney (DIS) tema parklarında çocuk biletlerine indirim sundu. Sınırlı bir süre için geçerli olan bu fırsat, parklara katılımın azaldığı bir döneme denk geliyor. Disney ve bu sektördeki diğer şirketler, tüketiciler enflasyonla mücadele ederken katılım ve otel odası doluluk oranlarında bir yavaşlama gördü. Bununla birlikte, parklar şirket için kârlı olmaya devam ediyor ve şirket parklarını iki katına çıkarmayı planlıyor. İndirimler kapsamında, Kaliforniya merkezli Disneyland tesisi için çocuk biletleri (3-9 yaş arası çocuklar için geçerli) 50 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulurken, Florida merkezli Disney World’de dört gecelik konaklamalarda çocuk biletleri ve yemek planları yarı yarıya indirimli olacak.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC