Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Yuvarlanıp Gidiyorlar

Nasdaq ve S&P 500, dünü de yükselişle tamamladıktan sonra neredeyse iki yıldır en uzun kazanma serilerini yaşıyor. Bu arada Dow da temmuz ayından bu yana en uzun pozitif serisinin tadını çıkarıyor. FED’in faiz oranlarını sabit tutmaya devam etmesi ve son istihdam verilerinin ekonomik büyümede bir miktar yumuşamaya işaret etmesi nedeniyle, Hazine tahvili getirileri son zamanların en yüksek seviyelerinden biraz geriledi. Tabii bu da borsaları destekleyen bir gelişme oldu.

🏰 2. Gözler Disney’de

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Disney (DIS) ve CEO’su Bob Iger bir zafer kazanmanın peşinde. Iger, yaklaşık bir yıldır görevde ve yatırımcılar Iger’in şirketi yeniden yapılandırma çabalarının gerçekten işe yarayıp yaramayacağını ve ne zaman yarayacağını görmek için sabırsızlanıyor. Ancak şu ana kadar pek etkilenmiş değiller. Hisse, 2023’te şimdiye kadar piyasa kazançlarına kıyasla biraz düştü. Hisselerde bu zayıflık, aktivist yatırımcı Nelson Peltz ve şirketi Trian’ı tekrar işin içine çekti. Uzun süredir Iger’i eleştiren Marvel’in eski patronu Ike Perlmutter’in sahip olduğu hisselerden güç alan Peltz ve Trian, bir hamle yapmadan önce bugünkü bilançoda neler olacağını görmeyi bekliyor. Peltz gördüklerinden hoşlanmazsa, yönetim kurulu koltukları için bir vekalet savaşı başlatabilir. 

🤩 3. Microsoft Rekoru

Yapay zekâ iyimserliği sağolsun, Microsoft (MSFT) hissesi dün tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Teknoloji devinin ChatGPT uygulaması yapay zekâ popülaritesindeki artışla eşanlamlı hale gelen OpenAI’a yaptığı 13 milyar dolarlık yatırım, bu yıl yapay zekayı çerçeveleyen en büyük gelişmelerden biri oldu. Wall Street bu ortaklığı Microsoft’un Office ürünlerinin yanı sıra Azure bulut işi için de bir nimet olarak görüyor. Nitekim Microsoft CEO’su Satya Nadella, bu hafta Azure’u, OpenAI teknolojisini kullanan geliştiricilerin ürünlerini hızla pazara sunmalarına yardımcı olacak bir yol olarak lanse etti. UBS analistleri bu hamleyi “OpenAI için iyi olan, Azure için de iyidir.” şeklinde yorumladı. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC