Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Artış Serisi 

Hisseler, FED’in faiz oranlarını sabit tutma kararı ve ılımlı istihdam verisinin etkisiyle, cuma günü zorlu bir haftayı geride bıraktıktan sonra, dünkü ilk işlem gününü pozitif tamamladı. Bu artış görece hafif bir yükseliş olsa da yine de yatırımcılar, bunu “artış artıştır” olarak yorumluyor. Nasdaq, ocak ayından bu yana en uzun süreli yükselişini gerçekleştirdi. S&P 500 ve Dow da altı günlük seriler halinde artış yolunda ilerliyor. Bu hafta piyasaların gözü FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının yanı sıra birçok önemli bilançoda olacak.

✊ 2. Grevler Bitmek Bilmiyor

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Otomobil üreticileri sendikalarla varılan anlaşmalar sonrası rahat bir nefes alsa da Hollywood oyuncularının grevi devam ediyor. Hafta sonu stüdyolar, oyuncuları temsil eden SAG-AFTRA sendikasına “son, en iyi ve nihai” tekliflerini yaptılar. Sendika bugün yaptığı açıklamada, film ve TV prodüksiyonlarının yeniden başlamasını sağlayacak bir anlaşmayı engelleyen ana sorunlardan biri olarak yapay zekâ korumalarını göstererek, tekliflerin yeterince iyi olmadığını söyledi. Temmuz ortasında başlayan grev, film endüstrisini çevreleyen ekonomiyi olumsuz etkiledi ve medya şirketlerinin geçen hafta hisselerinde yaşanan sağlıklı yükselişi tehdit ederek her iki taraf üzerinde de bir anlaşmaya varma baskısı yarattı. 

💼 3. Olmadı, Olduramadı

Toplam 47 milyar dolar piyasa değeriyle bir zamanların popüler şirketi WeWork (WE), şimdi yaptığı başvurunun ardından iflas sürecinin sancılarını yaşıyor. Şirketin yeniden müzakere ettiği yaklaşık 16 milyar dolarlık uzun vadeli kira kontratı bulunuyor. Bu hamle WeWork’ün şaşırtıcı derecede keskin ve hızlı çöküşünü sıkıntılı yeni bir bölümüne sürükledi. 2019’da CEO’luktan istifa eden ve yüklü miktarda ödeme alan Neumann ise iflas başvurusunu “hayal kırıklığı” olarak tanımladı.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC