Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Kazanma Yolunda Adım Adım

Yatırımcılar, üç büyük ABD endeksinin şu ana kadar yılın en iyi haftasını geçirmesinin ardından bir kazanç serisinin başlayabileceği umuduyla doldu. Dow Jones geçen hafta yaklaşık 5% yükselirken, S&P 500 5,9% ve Nasdaq 6,6% değer kazandı. Bu kazançlar, S&P’nin düzeltme bölgesine düştüğü zorlu bir sürecin ardından geldi. Tabii bir yandan da ekim ayında beklenenden daha düşük gelen istihdam verisi de tahvil getirilerini düşürdü. FED Başkanı Jerome Powell ve diğer merkez bankası yetkililerinin önümüzdeki günlerde yapacağı açıklamalar, FED’in geçen hafta faiz oranlarını sabit bırakmasının ardından, bu verilerin politika yapıcıların faiz oranlarına ilişkin görüşlerini nasıl şekillendireceğine dair ipuçları sunacak.

🫡 2. Bilanço Nöbeti

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Önümüzdeki günlerin bilanço tablosu, son haftalarda piyasayı kasıp kavuran takvimden daha hafif diyebiliriz. Bu hafta; Walt Disney (DIS), Uber (UBER), Warner Bros Discovery (WBD), Biogen (BIIB), Rivian Automotive (RIVN) ve MGM Resorts (MGM) gibi önemli isimler yatırımcılara finansal sağlıkları hakkında güncellemeler sunacak. Bilançolar ne durumda dersen, şimdiye kadar yatırımcılar için hoş bir sürpriz yaşanıyor diyebiliriz. LSEG’e göre, cuma günü itibariyle 400’den fazla S&P 500 şirketi rakamlarını açıkladı ve kârlar bir önceki yıla göre 5,7% arttı. Gelir artışı ise 1,2% ile daha hafif oldu.

🤖 3. Elon Musk’ın Makine Öğrenimi

Elon Musk, yapay zekâ alanındaki ilk büyük adımını attı. Milyarder işadamının yeni girişimi xAI, sohbet robotu Grok’u piyasaya sürdü. Musk, görünüşe göre sohbet robotunun OpenAI’ın ChatGPT’si gibi rakiplerden daha iddialı olmasını istiyor çünkü xAI, Grok’un şu anda sosyal platformu X’in verilerine erişebileceğini söyledi. Musk sohbet robotunu X’te aylık 16 dolarlık Premium+ üyeliğinin bir parçası olarak sunmak istiyor.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC