Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Kasım 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Yaz Gibi Sonbahar

Başlıca endeksler dün yükselerek son ayların en iyi işlem günlerini kaydetti. Nasdaq 1,78% yükselerek temmuz ayından bu yana en iyi seansını geçirdi; Dow Jones haziran ayından bu yana en iyi gününde 1,7% yükseldi; S&P 500 ise nisan ayından bu yana en iyi gününü geçirerek 1,89% değer kazandı. Perşembe günü açıklanan olumlu ekonomik veriler enflasyonun hafiflediğini, işgücü piyasasının yavaşladığını ve FED’in faiz artırımlarını tamamlamış olabileceğini gösterdi.Verdence Capital Advisors’dan Megan Horneman, “FED toplantısı geride kaldı. Şimdi bazı ekonomik verileri dört gözle bekleyebilir ve bunların FED’in süresiz olarak beklemede kalabileceğini doğrulayıp doğrulamadığını görebiliriz.” yorumunu yaptı.

🍎 2. Düşen “Elma”

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Apple (AAPL) hisseleri, iPhone üreticisinin dördüncü çeyrekte de satışlarının azaldığını açıklamasının ardından düştü. Bu dönemde gelirler, 1%’den daha az azaldı ve 2023 gelirleri, 2022 mali yılına göre 3% geriledi. Şirket, ılımlı bir tatil çeyreği geçireceği konusunda da uyarıda bulundu. Yine de Apple, hizmet gelirlerinde yıllık 16%’lık bir artışla iyi bir rakam bildirdi ve çeşitli ölçümlerde Wall Street beklentilerini aştı. 

☕ 3. İddialı Adımlar

Starbucks (SBUX) on yılın geri kalanı için büyüme planını açıkladı ve şirketin iddialı planı, çok daha fazla kafe ve çok daha az harcama içeriyor. Kahve devi, dün yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar dünya çapında 17.000 lokasyon açmayı – bunların yaklaşık 15.000’i ABD dışında – ve önümüzdeki üç yıl içinde maliyetlerde 3 milyar dolar kesinti yapmayı planladığını söyledi. Bu tasarrufun yaklaşık 1 milyar doları mağaza verimliliğinden, geri kalanı ise satılan malların maliyetinden sağlanacak. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti