Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir görünümle başladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. İyi Bir Başlangıç

Borsalar, kasım ayına sonbaharın ilk iki ayına göre daha iyi bir başlangıç yaptı. FED’in son faiz kararının ardından borsalar dünü yükselişle tamamladı. S&P 500 1,05% artarak 200 günlük hareketli ortalamasını kısa bir süreliğine aşarken, Dow Jones 200 puandan fazla yükseldi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, kısmen teknoloji hisselerinin iyi performansıyla 1,64% değer kazandı. Yarı iletken şirketleri Advanced Micro Devices (AMD) ve Micron Technology (MU) sırasıyla 9,7% ve 3,8% artarken, Nvidia (NVDA) 3%’ün yükseldi. 

📊 2. Sabit Bırakmaya Devam

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

FED, dün gösterge faiz oranlarını üst üste ikinci kez aynı seviyede tutmayı tercih etti. Büyük ölçüde beklentilere paralel gelen bu hamleyle federal fonlama oranı, temmuz ayındaki 5,25%-5,5% aralığında kalmaya devam etti. Ancak FED Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının aralık ayındaki bir sonraki toplantısı için henüz herhangi bir karar almadığını vurguladı. Powell “Enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde 2% hedefimize düşürme sürecinin önünde uzun bir yol var. Komite her zaman o anda uygun olduğunu düşündüğü şeyi yapacaktır.” dedi. 

☕ 3. Kahve Talebi Artıyor

Starbucks (SBUX) müşterileri, görünüşe göre kahve zincirinin kafelerine gittiklerinde daha fazla harcama yapıyor. Şirket, analistlerin beklentilerini aşan dördüncü çeyrek bilançosunda zincir mağaza satışlarının 8% arttığını belirterek, bu artışı daha yüksek ortalama çeklere ve kafelerine gelen müşteri trafiğindeki 3%’lük artışa bağladı. Net satışlar ise 11,4% artışla 9,37 milyar dolara ulaştı. Starbucks hisseleri söz konusu olumlu rakamların ardından piyasa öncesi işlemlerde 6%’dan fazla yükseldi.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC