Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Korkutucu Ekim

Dow ve S&P 500 endeksleri, ekim ayında sırasıyla 1,4% ve 2,2% gerileyerek Mart 2020’den bu yana ilk üç aylık kayıp serisini yaşadı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq ise ekim ayında 2,8% düşerek üst üste üçüncü negatif ayını geride bıraktı. Bu korkutucu görünüme rağmen yatırımcılar için hâlâ biraz umut olabilir. Kasım ayı tarihsel olarak piyasalar için güçlü bir ay oldu ve mevsimsel rüzgarlar yıl sonunda bir ralliye yol açabilir. Ancak yine de bu, tahvil getirilerinin şimdi ve yıl sonuna kadar olan zamanda nasıl bir performans göstereceğine ve bugünkü FED faiz kararına bağlı olabilir.

😶 2. Çifte Kararlar

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Normalde piyasalar ABD Hazine Bakanlığı’nın rutin borçlanma uygulamasını pek önemsemez. Ancak piyasalar için şu an normal zamanlarda değiliz. FED’in para politikasını sıkı tuttuğu bir dönemde arz fazlası korkusuyla tahvil ve hisse piyasaları dalgalı bir seyir izliyor. Yatırımcılar, hükümetin borçlanma ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağıyla her zamankinden daha fazla ilgileniyor. Bu da ilerleyen saatlerde Hazine Bakanlığı’nın yapacağı açıklama ve FED’in akşam duyuracağı faiz kararıyla gelecek çifte kararların yakından izleneceği anlamına geliyor. 

✈️ 3. Hava(yolları) Bulutlu

JetBlue Airways (JBLU) hisseleri dün 10%’dan fazla değer kaybederek yaklaşık 12 yılın en düşük seviyesine geriledi. Düşüş, şirketin dördüncü çeyrekte zarar edeceğini tahmin ettiği ve bu hafta Spirit Airlines’ı (SAVE) satın alma önerisini savunmaya hazırlandığı bir dönemde gerçekleşti. ABD Adalet Bakanlığı, ülkenin en büyük beşinci havayolu şirketini yaratacak olan 3,8 milyar dolarlık teklifin “ücretleri artıracağını ve ülke genelindeki rotalarda seçenekleri azaltacağını” söyleyerek dava açtı. JetBlue ise diğer dev taşıyıcılarla rekabet edebilmek için büyümesi gerektiğini söylüyor.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC