Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Ekim 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. İddialı Hareketler

Borsalar dün geçen haftaki kötü gidişattan çarpıcı bir şekilde geri döndü. Dow, 500 puanın üzerinde yükselerek haziran ayından bu yana en iyi gününü yaşarken, S&P 500 dünü geçen hafta içine düştüğü düzeltme bölgesinin dışında tamamladı. Ancak piyasa bu hafta, yarın FED’in faiz kararı (muhtemelen sabit kalacak), perşembe günü Apple’ınki (AAPL) gibi büyük bilançolar ve cuma günü ekim ayı tarım dışı istihdam verisi gibi büyük gündemleri izliyor olacak. 

😊 2. Detroit Üçlüsü Mutlu

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Ford Motor’un (F) sonunda General Motors (GM) ve Stellantis (STLA) de fabrikalarındaki grevleri durduracak anlaşmalara vardı. United Auto Workers sendikasının grevlerini bir başka GM fabrikasına genişletmelerinden kısa bir süre sonra GM ve sendika geçici bir anlaşmaya vararak ABD’de sektörü sarsan altı haftalık grevleri etkili bir şekilde sona erdirdi. Öte yandan Stellantis, şirketin işçilerinin greve gitmesinden sadece saatler sonra Kanadalı sendika Unifor ile bir anlaşma yaptı. İşgücü açmazı esasen sona erdiğine göre, uzun vadeli etkiyi anlamak artık şirketlere – ve Wall Street’e – kalmış durumda.

🚗 3. Yatırımcılar Tesla’ya Küstü

ABD’li otomobil üreticileri kendi sorunlarıyla uğraşadursun, Elon Musk’ın elektrikli araç devi Tesla (TSLA) da bir çukurda sıkışmış durumda. Zorlu bir pazartesi gününün ardından Tesla’nın hisseleri, şirketin bu ayın başındaki üçüncü çeyrek bilançosundan bu yana yaklaşık 18% düştü. Bu satış dalgası, Musk’ın yüksek faiz oranlarının şirkete fiyatları daha düşük tutması için baskı yaptığı uyarısından sonra geldi. Dün ise tedarikçi Panasonic’in (PCRFY) Japonya’daki batarya üretimini azalttığını açıklamasının ardından Tesla hisseleri düşüşe devam etti ve elektrikli araçlara olan talebin azaldığı yönündeki endişeler daha da arttı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti