Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Düzeltme Devri

S&P 500 için haşin geçen bir dönemdeyiz. Gösterge endeks, şu anda yılın en yüksek seviyesinin 10%’undan fazla gerisinde seyrediyor ve düzeltme bölgesinde Nasdaq’a arkadaş oluyor. İşlerin tersine dönüp dönmeyeceği büyük ölçüde bu hafta yaşanacak bazı önemli gelişmelere bağlı olacak. FED çarşamba günü faiz kararını açıklayacak, cuma günü ekim ayı istihdam verisi gelecek ve bilançolar önümüzdeki günlerde de devam edecek.

📊 2. Haftanın Bilançoları

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu haftanın bilançoları Mcdonald’s (MCD) ile başladı ve bugün kapanış sonrasında Pinterest (PINS) ile devam edecek. Öte yandan bu hafta;

  • Salı piyasa öncesi Pfizer (PFE) ve Jetblue (JBLU), kapanış sonrası Advanced Micro Devices (AMD),
  • Çarşamba piyasa öncesi Kraft Heinz (KHC) ve Yum Brands (YUM), kapanış sonrası Qualcomm (QCOM) ve Airbnb (ABNB),
  • Perşembe açılış öncesi Starbucks (SBUX), Eli Lilly (LLY) ve Moderna (MRNA), kapanış sonrası Apple (AAPL) ve Paramount Global (PARA),
  • Cuma günü Restaurant Brands (QSR) ve
  • Cumartesi günü Berkshire Hathaway (BRK) bilançolarını açıklayacak. 

🚗 3. Otomobil Çalkantısı

General Motors (GM), UAW ile altı haftadır süregelen grevi sona erdirecek bir anlaşmaya yakın – gerçekten yakın – gibi görünüyordu. Bunun yerine, birçok kişiyi şaşırtarak, hafta sonu müzakereler sırasında sendika ile bir anlaşma imzalayan Stellantis (STLA) oldu. UAW, GM’deki hedefli grevlerini Spring Hill, Tennessee’deki bir montaj fabrikasına genişletti. 

💊 4. Eczanelerde İş Bırakma Riski

ABD genelinde Walgreens (WBA) gibi zincirlerde çalışan eczane çalışanları kendilerini aşırı iş yükü altında hissediyor. Bazıları kırılma noktasında olduklarını söylüyor ve hayal kırıklıklarını geçici grevlerle gösteriyorlar. Walgreens, CVS (CVS) ve diğer perakende eczanelerdeki eczacılar ve teknisyenler, bugünden çarşambaya kadar ülke genelinde farklı zamanlarda ve yerlerde greve gitmeyi planlıyor. CNBC’ye göre iş bırakmalar yüzlerce mağazayı etkileyebilir. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC