Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 4, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar ekim ayının ilk işlem haftasını karışık tamamladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Yüksek Faizlere Alışmalı (mı?)

Borsalar şu anda çok şey yaşıyor. Üç büyük endeks de dün 1%’den fazla düştü ve Dow mart ayından bu yana en düşük seviyesinde kapandı. Peki bunun suçlusu kim? Elbette faiz oranları. FED faiz artış hızını yavaşlatmış olabilir ancak etkileri her yere yayılmış durumda. CNBC’den Jeff Cox’un da belirttiği gibi, 20 yılı aşkın bir süredir düşük faiz oranlarına alışmış olan piyasa, şimdi faiz oranlarının bir süre daha yüksek olacağını kabul etmek zorunda kalıyor.

👋 2. Bu Gece Son

Washington’daki durum da borsalara pek yardımcı olmuyor. Piyasalar, Kongre’den kesinlik istiyorsa, belki de bu umutlarını pek güçlü tutmamalılar. Temsilciler Meclisi dün Kaliforniyalı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy’yi Amerikan tarihinde ilk kez gerçekleşen bir kararla başkanlık koltuğundan indirdi. Elbette, dokuz ay önce kendisini Meclis Başkanı yapan aşırı sağcı muhalifleriyle yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak sadece bir Meclis üyesinin böyle bir önerge vermesine izin veren de McCarthy’nin kendisiydi. Peki sırada ne var? McCarthy’nin müttefiklerinden Temsilci Patrick McHenry şimdilik geçici Meclis Başkanı ancak Meclis, gerçek bir başkan olmadan fiilen felç olmuş durumda. Ve hükümet bir aydan biraz daha uzun bir süre içinde yeni bir kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

💪 3. Intel’den Büyük Adımlar

Intel (INTC) önümüzdeki üç yıl içinde programlanabilir çip işini ilk halka arzla bir adım ileriye taşımaya hazırlanıyor. Kısa bir süre önce Mobileye otonom sürüş işini de elden çıkaran şirket, böyle bir hamlede özel bir yatırım arayabilir ancak çoğunluk hissesini elinde tutmayı da planlıyor. Bu hamle, Intel’in programlanabilir çiplere yönelik güçlü talebe güvenerek maliyetleri kontrol altına almaya çalıştığı bir dönemde geldi. Bu çipler, geleneksel işlemcilere göre daha esnek ve güç tasarruflu olmalarıyla biliniyor. 

📌 4. Satışlar ve Grevler

United Auto Workers sendikası grevleri General Motors’un (GM) satışlarını henüz etkilemeye başlamadı. Detroitli otomobil üreticisi, üçüncü çeyrekte yıllık bazda 21,4%’lük bir artış kaydederek yabancı rakipleri Toyota (TM), Hyundai ve Kia’yı geride bıraktı. Yine UAW ile müzakere eden Stellantis (STLA) hafif bir düşüş kaydetti ancak bu grevlerden kaynaklanmadı; sadece şirketin son eğilimlerini yansıttı diyebiliriz. Ford’un (F) satış rakamlarını çarşamba günü açıklaması bekleniyor. Ford, ve Stellantis’teki UAW işçilerinin yaklaşık 17%’si grevde ancak müzakereler uzadıkça sendika grevleri daha da artabilir. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC