Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Bilançolarda Tökezleme

Haftanın son işlem gününe giriş yaptığımızda hisselerin kayıp yolunda olmayı sürdürdüğünü görüyoruz. Dün piyasa kapanışı sonrası açıklanan Amazon (AMZN), Ford Motor (F) ve Intel (INTC) bilançolarını sindiren yatırımcılar, şimdiden haftaya açıklanacak rakamlara odaklanmaya başladı. Veri tarafında ise bugünün en önemli gündemi, FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan eylül ayı kişisel tüketim harcamaları rakamları olacak. 

🛢️ 2. Tüm Gözler Petrol Devlerinde

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) bugün piyasa açılışından önce çeyreklik rakamlarını açıklayan iki petrol devi. Petrol fiyatları yüksek seyretmesine rağmen iki şirket de kârlarında sert bir düşüş gördü. Exxon’un sonuçları kimyasal segmentindeki yüksek maliyetlerden darbe alırken, Chevron ise üretim öncesi faaliyet segmentinin yaklaşık 40% gerilediğini açıkladı. Söz konusu bilançolar, ikilinin bir hafta arayla dev satın alma anlaşmalar duyurmasının ardından geldi. 

🌊 3. Ford’un Zor Zamanları

Ford Motor için oldukça hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Şirket dün United Auto Worked ile altı haftadır süregelen ve üretimine 1,3 milyar dolar darbe vuran grevleri sonlandıracak geçici bir anlaşmaya vardı. Bugün ise bilançosunu açıklayan şirket, üçüncü çeyrekte kâr elde etse de elektrikli araç segmentinde 1,33 milyar dolar kayıp gördü. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC