Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Bilançolar Etkisi

S&P 500 ve Nasdaq artışlarının yanı sıra Dow’un dört günlük kayıp serisini sonlandırması ve 200 puan yükselmesiyle dün piyasalar yeşile döndü. Yatırımcılar ise birbiri ardına gelen bilançolara odaklandı. Bu hafta yaklaşık 150 S&P 500 şirketinin rakamlarını açıklaması planlanıyor. Tabii yatırımcılar ayrıca Hazine tahvili getirilerini de yakından izlemeye devam ediyor. 

🧑‍💻 2. Sahne Teknolojinin

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bilanço sezonunun merakla beklenen teknoloji sektörü kısmına giriş yaptık. Alphabet (GOOGL) üçüncü çeyrekte gelirlerini 11%artırdı ancak bulut segmenti analist tahminlerini 20 milyon dolardan fazla kaçırdı. Bu da hissenin piyasa öncesinde gerilemesine neden oldu. Öte yandan Microsoft (MSFT), şirketin net kârının 27% arttığını açıklamasının ardından değer kazandı. Microsoft’un geliri üçüncü çeyrekte yıllık bazda yaklaşık 13% arttı ve şirket analistlerin hem gelir hem de hisse başına kâr tahminlerini aştı. 

🥤 3. Meta’nın Başı Dertte Mi?

ABD’de 42 başsavcıdan oluşan bir grup, Meta Platforms’a (META) dava açarak sosyal medya platformlarının bağımlılık yaptığını ve çocuklar ile gençleri hedef aldığını iddia ediyor. Avukatlar Facebook ve Instagram’ın genç kullanıcıları bağımlı hale getirmek için tasarlandığını öne sürüyorlar. Eyaletler, Meta’nın zararlı olarak gördükleri uygulamalarına son verilmesinin yanı sıra ceza ve tazminat talep ediyor. Mevzuatın bu kadar yaygın destek görmesi şirket için bir tehdit olabilir.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC