Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Tahvil Desteği

Borsalar, perşembe günü en son 2007’de görülen 5% seviyesine çıkan 10 yıllık Hazine tahvilinin bir kez daha bu kritik seviyeyi aşmasıyla baskı altına girdi. Bu hafta açıklanacak olan bilançolar ve enflasyon verisi, hisselerin geçen hafta gördükleri satış dalgasından toparlanıp toparlanamayacağını gösterecek. Bu hafta çekirdek kişisel tüketim harcamaları, PMI’lar ve ABD ekonomik büyüme verisi yakından takip edilecek veri maddeleri arasında yer alıyor. Öte yandan bu hafta bilanço sezonu da bir dizi sektör deviyle devam edecek. 

ℹ️ 2. Teknoloji Devri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu yıl piyasalardaki rallinin en büyük destekçisi olan teknoloji sektörü, bu hafta bilançolara hükmedecek. Öte yandan ulaşımdan gıdaya başka sektörlerden biz dizi isim de finansal rakamlarını açıklayacak. Yatırımcılar özellikle uzun bir süredir süregelen United Auto Workers (UAW) grevleriyle başı dertte olan Ford Motor (F) ve General Motors’un (GM) bilançolarını yakından izleyecek. Yarın GM, Coca-Cola (KO), Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT); çarşamba günü Boeing (BA), IBM (IBM) ve Meta Platforms (META) ve perşembe günü Merck (MRK), Comcast (CMCSA), Amazon (AMZN), Intel (INTC) ve Ford bilançolarını açıklayacak isimler arasında. 

🛢️ 3. Petroldeki Hareketlilik Artıyor

Chevron’un (CVX) Hess’i (HES) 53 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağı açıklaması, enerji sektörünün birleşme ve satın almalarda bu yıl vitesi artırdığını gösteren son işaret oldu. Anlaşmayla Guyana’nın büyüyen petrol üretim alanındaki erişimini artıran Chevron’un, bölgede büyük bir oyuncu olan ExxonMobil’le (XOM) rekabeti de güçlenecek gibi görünüyor. Chevron-Hess anlaşması, geçen hafta ExxonMobil’in 60 milyar dolara Pioneer Natural Resources’ı (PXD) satın alacağı açıklamasının ardından geldi. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC