Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. 16 Yılın Zirvesi

Tahvillerdeki yükseliş tam gaz devam ediyor. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, 16 yıl sonra ya da 20 Temmuz 2007’den bu yana ilk kez 5%’i aştı. Cuma sabahı itibariyle getiri bir miktar geriledi ve 4,935% civarında işlem gördü ancak etkileyici tahvil hareketinin bir sonucu olarak borsalar açılış öncesinde geriledi. 

📊 2. FED Duracak Mı?

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

FED Başkanı Jerome Powell dün yaptığı açıklamada enflasyonun hâlâ çok yüksek olduğunu ancak merkez bankasının para politikasının işe yaradığını gördüğünü ve 2%’ye ulaşma taahhüdünde “kararlı” olacağını söyledi. Powell, New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmada, “Birkaç aylık iyi veriler, enflasyonun hedefimize doğru sürdürülebilir bir şekilde düştüğüne dair güven oluşturmak için gerekenlerin yalnızca başlangıcıdır.” dedi. Merkez bankası başkanı, FED’in 2%’lik hedefine ulaşmasının muhtemelen “trendin altında bir büyüme dönemi” gerektireceğini söyledi.

🏠 3. Bankalar ve İşten Çıkarmalar

ABD’nin en büyük bankaları bugünlerde biraz daha küçük – en azından işgücü açısından. CNBC’nin analizine göre Bank of America (BAC) Morgan Stanley (MS), Wells Fargo (WFC) ve Goldman Sachs (GS); bu yıl çalışan sayılarını yaklaşık 2% ile 5% aralığında azalttı. Toplamda 20.000 kişiye denk gelen kesintiler, Wall Street’te yaşanan işe alım patlamasının ardından geldi. Bu durum, düşük yıpranma oranlarıyla birleştiğinde, birçok şirketin beklenenden daha fazla çalışana sahip olmasına neden oldu. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC