Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?
Google News Icon Takip Et

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Tahviller Fırladı

Bugün piyasalar, tahvil getirilerindeki yükselişi değerlendiriyor. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 2007’den bu yana ilk kez 4,9%’un üzerine çıkarak sert bir artış gösterdi. Bu arada, hisseler çakıldı ve üç büyük endeksten hiçbiri seans boyunca pozitif bölgede işlem görmedi. Ancak güçlü şirket bilançoları piyasadaki endişeleri hafifletti. Bugün, ürkmüş yatırımcılar FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmayı bekliyor olacak.

📊 2. İki Bilançonun Hikayesi

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Tesla (TSLA) ve Netflix’in (NFLX) dün zilden sonra açıkladığı üçüncü çeyrek rakamlarıyla bilanço sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Tesla’nın Temmuz 2019’dan bu yana ilk kez hem kâr hem de gelir beklentilerini kaçırması nedeniyle elektrikli araç devi için işler o kadar da iyi değil. Şirket ayrıca uzun zamandır beklenen Cybertruck’tan da bahsederek yeni aracın “bu yılın sonlarına doğru yolda olacağını” söyledi. Ancak CEO Elon Musk araç için finansal beklentileri düşürdü. Bu arada, yeni şifre paylaşımını engelleme çabaları ve reklam destekli katmanına daha fazla ilgi gösterilmesi sayesinde abone artışında bir artış olduğunu bildiren Netflix için işler biraz daha olumluydu. Canlı spor yayınlarıyla da uğraşan Netflix, temel ve premium aboneliklerinin fiyatını artıracağını söyledi.

🏠 3. 2000 Yılına Geri Dönüş

10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin yeni yüksek seviyesini hepimiz izliyoruz. Ama bu, ev alıcıları için daha da ürkütücü bir durum. Mortgage News Daily’ye göre, popüler 30 yıllık sabit ipotek oranı ortalaması, dün sabah 8%’e ulaştı. Bu, 2000 yılının ortalarından bu yana görülen en yüksek seviye. İpotek oranları genellikle 10 yıllık Hazine tahvili ile birlikte gevşek bir seyir izliyor. Buna bağlı olarak konut kredilerine olan talep de düştü. Başka bir perspektiften bakmak gerekirse, 30 yıllık sabit ortalama oran sadece iki yıl önce 3% gibi düşük bir seviyedeydi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC