Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

October 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda ekim ayındaki karışık görünüm devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Borsalar Denge Bulmaya Çalışıyor

Piyasalar karışık bir haftayı geride bıraktı. Dow Jones geçen hafta 0,8% ve S&P 500 0,5% yükselirken, Nasdaq ise hafta boyunca yaklaşık 0,2% değer kaybetti. Bu hafta hisseleri yönlendirecek faktörler arasında bir dizi bilanço açıklaması ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışma yer alıyor. Önemli ekonomik veriler arasında yarın açıklanacak olan eylül ayı perakende satışları yer alıyor.

💸 2. Bilanço Sezonu Başladı

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Yatırımcılar bu hafta bir dizi bilanço açıklamasıyla büyük ulaşım, finans, medya ve sağlık şirketlerinin durumu hakkında bilgi edinecek. Üç aylık finansal sonuçların açıklandığı üçüncü çeyrek bilanço sezonu, cuma günü JPMorgan (JPM) ve Wells Fargo (WFC) gibi şirketlerle başladı. Bu haftanın öne çıkan bilançoları arasında ise Goldman Sachs (GS), Johnson & Johnson (JNJ), Procter & Gamble (PG), Tesla (TSLA), Netflix (NFLX) ve American Airlines (AAL) gibi isimler yer alıyor. 

💊 3. COVID-19 Pfizer’ı da Vurdu

Pfizer (PFE) cuma günü, COVID-19 tedavisi, Paxlovid ve aşısının satışlarının önceki beklentilerden daha düşük olacağı tahminiyle, 2023’e ilişkin bilanço ve gelir beklentilerini düşürdü. Şirket, “yalnızca COVID ürünleri nedeniyle” gelir görünümünü önceki 67 milyar ile 70 milyar dolarlık seviyeden 58 milyar ile 61 milyar dolar aralığına düşürdü. Aşılama ve önceki enfeksiyondan kazanılan bağışıklık, vakaları birçok insan için daha hafif hale getirdiğinden, son aylarda COVID tedavisine ilişkin talep düştü.

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC