Bültenler

Piyasa Öncesi – Yatırımcılar Ralliden Sonra Temkinli Duruyor

March 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Yatırımcılar Ralliden Sonra Temkinli Duruyor

Yatırımcılar bankacılık sektöründeki stresin ikaz işaretlerini görse de sorunların büyüme ihtimaline ve potansiyel bir kredi krizi tehdidine temkinli yaklaşmaya devam ederken, ABD hisseleri dün öğleden sonra çoğunlukla yükseldi.

Analist Yorumu

Mike Zaccardi: “Sakin geçen hafta sonu, boğalar ve Wall Street’teki birçok bankacılık analisti ve muhabiri için güzel bir dinlenme arası oldu. Artık kötü bir haberin gelmemesi ve First Republic Bank’in Silicon Valley Bank ile aynı kaderi paylaşmamak için önceden tedbir almayı kabul etmesinin ardından hisseler ralli gerçekleştirdi.

Ancak hisselerdeki fiyatların çok yükselmesi ortamın riskli olduğunu gösterdi. Yarı iletkenler başta olmak üzere büyük teknoloji hisseleri mart ayında kazandıklarının bir kısmını geri verirken döngüsel hisseler sıçrama yaptı. Yüksek fiyatlar hangi noktada piyasayı baskılamaya bir kez daha başlar diye soracak olursanız, cuma günü kişisel tüketim harcamaları enflasyon verisi geldiğinde bir işaret görebiliriz.

Borsayı Hareket Ettirenler

  1. First Citizens BancShares (FCNCA)’in Silicon Valley Bank (SIVB)’i satın aldığına dair haberlerin ardından banka hisselerinin yükselişe geçmesi 
  2. Hazine getirilerinin, piyasa duyarlılığındaki değişimi yansıtacak şekilde yükselmesi 
  3. Mega piyasa değerli şirket hisselerinin, endeks performansını aşağıya çeken güç kaybı 
  4. Küçük ve orta piyasa değerli şirketlerin sektör üstü performans göstermesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Finans, Temel Tüketim Malları, Enerji, Sanayi, Ham Madde

Zayıf: İletişim Hizmetleri, Teknoloji, Emlak

Neden Yükseldiler, Düştüler?

BioNTech (BNTX, -3,59%): Hisseler 3,6% değer kaybetti. Tahminlerin üzerinde bir kâr ve satış açıklayan Alman aşı üreticisi, buna karşılık 2022’de 17,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşen COVID-19 aşısı gelirinin bu yıl 5 milyar avro (5,4 milyar dolar) olarak tahmin edildiğini duyurdu.

Carnival (CCL, -4,77%): Rekor seviyede rezervasyon yapan kruvaziyer operatörünün hisseleri, beklentilerin üzerinde bir mali çeyrek bilançosu açıklamasının ardından 4,8% yükseldi. Ancak 2. çeyrek için beklentilerin altında bir görünüm öngördü.

Intl Flavors (IFF, +5,96%), Hewlett Packard (HPE, +5,34%) ve Catalent (CTLT, +4,92%) günün en çok yükselen hisseleri oldu. 1. çeyrek satış tahminlerini doğrulayan IFF hisseleri güçlü bir yükseliş kaydederken, CTLT ise bir konferansa katılımını iptal ettiğine dair doğrulanmamış haberlerin ardından yükseldi.

Piyasa Öncesi - Yatırımcılar Ralliden Sonra Temkinli Duruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı