Bültenler

Piyasa Öncesi – Tesla Liderliğinde Nasdaq Yükseldi

Piyasa Öncesi – Tesla Liderliğinde Nasdaq Yükseldi
Google News Icon Takip Et

ABD hisseleri için salı günü, ortaya karışık bir kazançla tamamlandı.

Ocak ayı, TÜFE verisinin enflasyonun üst üste yedi ay boyunca yavaşladığını ancak bunun ekonomistlerin beklediği kadar hızlı olmadığını göstermesiyle birlikte Nasdaq önceki günlerdeki kayıplarını telafi ederek borsanın geri kalanından daha iyi performans gösterdi.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi sindirildi. (Ki bu da enflasyonun zirve noktasından itibaren yavaşlama gösterdiğini ancak hâlâ FED’in istediği seviyeye uzak olduğunu gösterdi.) 

● S&P 500 endeksi 4.100 seviyesinin altına düştükten sonra grafikte bir destekle karşılaştı. 

● Tahvil faizleri, TÜFE verisinin ardından yükseldi. (Yüksek tahvil faizi borsaları negatif etkiler.) 

● Tesla gibi bazı mega cap (yüksek piyasa değerine sahip) hisseler endekse yukarı yönlü pozitif baskı yaptı.

Öne Çıkan Sektörler

● Güçlü: Lüks Tüketim Ürünleri, Teknoloji, Ham Madde

● Zayıf: İletişim, Temel Tüketim Malları, Emlak, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Ford Motor: Şirket, elektrikli araç üretimi planları doğrultusunda sahip olduğu kaynakları daha doğru kullanabilmek adına Avrupa’da 3.800 çalışanını daha işten çıkaracak. Ek olarak, şirketin F-150 araçlarındaki bir batarya sorunu nedeniyle F-150 Lightning’in üretimini ve teslimatını geçici olarak durdurdu.

Peabody Enerji: Şirket, güçlü bir bilanço bildirdikten ve bu kazancın bir kısmını hissedarlara temettü olarak geri vermeyi planladığını açıkladıktan sonra hisseleri 13% yükseldi.

Airbnb: ABNB, borsa kapanış zilinin ardından analist beklentilerinin üzerinde dördüncü çeyrek kazancı bildirdi.  Şirketin açıkladığı hisse başına 0,48 dolarlık kazancı ve 1,90 milyar dolarlık geliri, 0,25 dolar ve 1,86 milyar dolarlık tahminlerini bir hayli aştı. 506 milyon dolarlık faiz, vergi ve amortisman öncesi kârı da (FAVÖK) yine aynı şekilde 432 milyon dolarlık konsensüs tahminlerini aştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı