Borsa Haberleri

Piyasa Öncesi – Tarım Dışı İstihdam Verisi Bekleniyor

December 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Tarım Dışı İstihdam Verisi Bekleniyor

ABD hisseleri, Amerika’da fabrika faaliyetlerinin kasım ayında son 30 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren ISM imalat endeksinin etkisiyle perşembe günü düşüşle kapadı.

Hisseler; FED’in öncelikli enflasyon göstergesinin, fiyat baskısının ekim ayında azalmaya başladığını göstermesi ve Çin’in ekonominin toparlanmasına fırsat vermek amacıyla COVID kısıtlamalarını gevşetecek adımlar atmaya hazırlandığını öne süren haberlerle birlikte perşembe gününe ağırlıklı olarak yükselişle başlamıştı.

Yatırımcılar, FED’in bundan sonraki faiz oranı adımlarında belirleyici rol oynayabilecek olan kasım ayı istihdam ve işsizlik raporlarının cuma günü açıklanması için bekleyişe geçti.

Borsayı Hareket Ettirenler

● FED Başkanı Powell’ın, FED politika araçlarının çekirdek enflasyonla mücadele etmek üzere tasarlanmış en iyi araçlar olduğunu vurgulaması, enflasyon rakamlarında ve özellikle çekirdek PCE fiyat endeksinde düşüş

● S&P 500’ün 4.100 seviyesinde dirençle karşılaşması, ancak 200 günlük hareketli ortalama seviyesinde (4.048) destek bulması

● Düşen hazine getirileri ve zayıflayan dolar endeksi

● Değer kaybeden bazı mega piyasa değerli hisselerin tabelanın en altlarına kadar düşmesi

● ISM imalat endeksinin daralmayı işaret edecek şekilde 50’nin altına düşmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim Hizmetleri, Sağlık Hizmetleri, Bilgi Teknolojileri

Zayıf: Temel Tüketim Malları, Finans, Enerji, Emlak, İsteğe Bağlı Tüketim Malları

Öne Çıkan Hisseler

● Kazanç raporlarını açıklayan şirketler: Farfetch (-35,06%), Marvell Technology (-9,41%), Asana (-13,33%), Neonode (+44,63%), UiPath (11,97%), Salesforce (-8,27%), Okta (+26,46%), Dollar General (-7,62%).

● Diğer hareketli hisseler: AABB (+15,23%), NIO (-5,40%), MMTLP (-1,10%), MULN (+13,07%), COSM (-33,14%), XPEV (-7,77%), VRAX (+2,88%) ve PAFO (+20,89%).

Piyasa Öncesi - Tarım Dışı İstihdam Verisi Bekleniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı