Bültenler

Piyasa Öncesi – Rallinin Devamı

January 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Rallinin Devamı

Birçok şirketin bilanço açıklanmasını bekleyen yatırımcılar FED’in faiz artırımıyla ilgili olasılıkların yanı sıra ekonomide yumuşak iniş arayışlarını değerlendirirken, Nasdaq Composite geçen haftanın son günlerindeki tırmanışını sürdürerek hisselerin pazartesi gününü yükselişle tamamlamasına öncülük etti.

Borsayı Hareket Ettirenler

● S&P 500’ün 200 günlük hareketli ortalaması olan 3.966 puanın üstünde tutunması ve 4.000 puanın üzerini zorlaması  

● Cuma günkü ralli çabasından gelen ivmenin devam etmesi 

● Mega piyasa değerli şirketlerde endeks seviyelerini destekleyen güçlenme 

● Reuters’ın haberine göre, ABD ekonomisinin 56% olasılıkla zaten bir resesyona girmiş olduğunu veya 2023’te gireceğini gösteren son NABE iş dünyası araştırması (bir önceki araştırma sonucunda belirlenen olasılık yaklaşık üçte ikiydi) 

● Nick Timiraos’un kaleme aldığı Wall Street Journal makalesinde, gelecek hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında FED’in faiz oranlarını 25 baz puan artırma ve faiz artırımlarının ne zaman durdurulacağının tartışılmaya başlanma ihtimaline dikkat çekilmesi

Öne Çıkan Sektörler

● Güçlü: Bilgi Teknolojileri, İletişim Hizmetleri, Sanayi, İsteğe Bağlı Tüketim Malları

● Zayıf: Enerji

Öne Çıkan Hisseler

● Günün belirgin bir şekilde güçlü olan grubu, yarı iletken hisseleri oldu. Barclays bu gelişmelerin ardından Adv. Micro Devices (AMD, +9,2%), Qualcomm (QCOM, +6,6%) ve Skyworks Solutions (SWKS, +6,4%)’ın “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesindeki hisse görünümünü “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti.

● Barclays tarafından hisse görünümleri “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinden “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürülmelerine rağmen yarı iletken ekipman şirketleri Applied Materials (AMAT, +4,1%) ve KLA Corp (KLAC, +2,8%) dikkat çekici bir şekilde ralliye katıldı. PHLX yarı iletken endeksi 5% yükseldi.

Piyasa Öncesi - Rallinin Devamı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı