Bültenler

Piyasa Öncesi – Powell’ın Kritik Konuşması Bekleniyor

January 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Powell’ın Kritik Konuşması Bekleniyor

İki FED yetkilisinin, faiz oranlarının 5%’in üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini açıklamasının ardından hisseler karışık bir gün sonu yaşandı ve Dow Jones Sanayi Endeksi pazartesi günü büyük bir yükselişi kaçırmış oldu.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Mega piyasa değerli şirketlerde piyasayı yukarıya çeken güçlenme

● Hazine getirilerinde daha önce görülen zirvelerden geri çekilme;  ABD Dolar Endeksi’ndeki sert düşüş

● S&P 500’ün, 50 günlük hareketli ortalamasının (3.906) altına düşmesi ve 3.900 seviyesini görmesi

● SF Fed Başkanı Daly ve Atlanta FED Başkanı Bostic’den gelen açıklamaların (ikisinin de FOMC’de oy kullanma yetkisi yok), FED’in faiz oranlarını korkulduğu kadar yükseltebileceğine işaret etmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Bilgi Teknolojileri, Malzeme, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Sağlık, Enerji, Temel Tüketim Malları, Finans

Öne Çıkan Hisseler

● S&P 500’de işlem gören Advanced Micro (AMD, +7,50%), Match Group (MTCH, +6,73%) ve Generac (GNRC, +5,35%) tabelanın ilk üç sırasını paylaştı.

AMD’nin de aralarında bulunduğu yarı iletken hisseleri büyük bir yükseliş kaydetti. GNRC ise Kaliforniya’daki fırtına dalgasında daha sert bir hava durumu yaşanması ihtimalinden fayda sağlıyor gibi görünüyor.

● Bu arada Illinois merkezli sağlık ürünleri şirketi Baxter (BAX, -7,60%), son zamanlarda yaşadığı olumsuz not güncellemelerinin ardından S&P’nin en alt sırasına indi.

Piyasa Öncesi - Powell'ın Kritik Konuşması Bekleniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı