Bültenler

Piyasa Öncesi: Powell Bir Kez Daha Gündemde

April 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi: Powell Bir Kez Daha Gündemde

Fed’in faiz görünümüne ilişkin yarın açıklanacak olan istihdam verisi öncesinde dün gözler bir kez daha Fed Başkanı Jerome Powell’daydı. Dün Intel’in (INTC) zarar açıklamaları sebebiyle gerileyen çip hisseleri bugün toparlanırken, borsalardaki iyimserlik de arttı.

✍️ İstihdam Verisi, Fed Anlatısı

Yüksek oranlar dün hisseler üzerinde baskı yaratmaya devam etti. Dün açıklanan ADP verileri özel sektör istihdamının mart ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterdi. Bu veri, yatırımcılar Fed’in faiz indirimlerinin izleyeceği yol konusunda giderek daha fazla endişe duyarken, ekonomideki direncin bir başka işaretini verdi.

Fed yetkilileri de faizlerin yakın zamanda düşme ihtimaline soğuk su serpti. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, bu yıl dördüncü çeyrekte olmak üzere sadece bir kez faizlerin düşeceğini düşündüğünü söyledi. 

Öte yandan Fed Başkanı Powell ise öğleden sonra yaptığı açıklamada, merkez bankasının borçlanma maliyetini düşürmeden önce enflasyonun hafiflediğine dair daha fazla kanıta ihtiyacı olduğu söylemini yineledi..

Bu açıklamaların ardından dün itibariyle CME FedWatch aracı, yatırımcıların Fed’in mayıs ayında faizleri sabit bırakma olasılığını 99% olarak; haziran toplantısında faiz indirimi olasılığını ise 62,3% olarak fiyatlıyordu.

Ancak bazı piyasa gözlemcileri, çeyreğin zorlu başlangıcına rağmen genel olarak iyimserliğini koruyor ve hisselerin bir miktar konsolidasyona ihtiyacı olduğunu söylüyor. Geçen hafta sona eren ilk çeyrek, S&P 500 için 2019’dan bu yana en iyi çeyrek oldu.

BMO Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Yung-Yu Ma, “Son beş ayın yenilmez borsası norm değil istisnadır. Yüksek büyüme ve düşen enflasyondan oluşan goldilocks anlatısının birkaç ay içinde geri dönmesi kesinlikle mümkün. Ancak son kazançlarını sindirmek ve temel değerlerin değerlemeleri yakalamasına izin vermek için zaman alan daha dalgalı piyasalar görmek de mümkün.” diyor.

👀 Hisse Hareketleri

Piyasa Öncesi: Powell Bir Kez Daha Gündemde

➕ Yükselişe Geçenler

📦 Conagra Brands (CAG) mali üçüncü çeyrek bilançosunda gelir ve kâr beklentilerini aşmasının ardından artıda seyretti. Paketli tüketici malları şirketi, 3,03 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,69 dolar kâr elde etti. Analistler, 3,01 milyar dolar gelir ve 0,65 dolar kâr bekliyordu.

🛰️ Intuitive Machines (LUNR) hisseleri, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) ay yüzeyinde kullanılacak bir arazi aracı inşa etmek için 30 milyon dolarlık bir sözleşme kazanmasının ardından ralli yaptı. Araç, NASA’nın Artemis ay keşif kampanyasının bir parçası olacak. 

➖ Düşüşte Olanlar

💰 Hertz Global (HTZ) Goldman Sachs’ın ikinci el araç şirketinin notunu “SAT” seviyesine düşürmesi kararından oldukça olumsuz etkilendi. Analist Lizzie Dove, analistlerin bazı yakın vadeli baskıları tam olarak fiyatlamadığına inanıyor. 

Piyasa Öncesi: Powell Bir Kez Daha Gündemde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC